​Kdy musí členové SVJ podávat daňové přiznání pro daň z příjmů?

Profesionální správci daní přiznávají, že správně se zorientovat v daňové problematice není vůbec jednoduché a pro mnohá SVJ jsou daně jen těžko rozlousknutelným oříškem. Kdy jejich SVJ musí podávat a kdy naopak nemusí podávat daňové přiznání se statutárové v těchto dnech dotazují stále častěji a řada z nich je touto povinností překvapena.

Záleží na typech příjmů

V souvislosti s proběhlou rekodifikací byl také novelizován i zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů s řadou zásadních změn vztahujících se na společenství vlastníků. Dle původní i nové úpravy platí, že společenství vlastníků je jako právnická osoba poplatníkem daně z příjmů právnických osob. Tato úprava nahradila původní verzi účinnou do 31. 12. 2013. Do té doby dani z příjmu podléhaly i úroky spořících, termínovaných a podobných účtů, což dnes už neplatí.

Platby z pronájmů společných částí domu daní sami vlastníci

„Dani z příjmu společenství vlastníků podléhají pouze příjmy vlastníka. Platby plynoucí z pronájmů a jiného komerčního využití společných částí domu, nejsou dle § 16 odst. 2 NVBS příjmem společenství vlastníků, ale jeho členů. Stejné to je třeba také u příjmů z pronájmu reklamní plochy a v dalších podobných případech,“ odpovídá na často se opakující dotaz Kateřina Procházková z odborného portálu www.pravnigramotnost.cz.

Za tímto účelem vystavuje společenství jednotlivým vlastníkům potvrzení o zdanitelných příjmech, kde uvede výši příjmů připadajících na individuálního vlastníka dle spoluvlastnického podílu ke společným částem domu snížené o podíl na výdajích. „Proto všem svým klientům doporučujeme, aby si o potřebné doklady včas zažádali a do svého daňového přiznání také doplnili, ať mají vše v pořádku,“ dodává Kateřina Procházková.

V jakém případě podává daňové přiznání SVJ?

„Stačí jen přijmout úroky či poplatky z prodlení od vlastníků za pozdní platbu zálohových plateb, nebo penále ze smluv s třetími stranami, plnění z pojistek nebo mít příjmy plynoucí z nakládání s vlastním majetkem společenství a povinnost podat daňové přiznání vznikne i danému SVJ, upozorňuje Kateřina Procházková.

Autor: www.pravnigramotnost.cz