​3 tipy na rekonstrukci bytu

​3 tipy na rekonstrukci bytu

V panelových domech i ve starých historických objektech čeká ještě celá řada bytů na své znovuzrození. U panelových bytů to bývá taková klasika – ošklivé umakartové jádro, které je třeba odstranit a vybudovat novou koupelnu a toaletu, nevyhovující kuchyň, často tak malá, že se do ní nevejde ani stůl s židlemi, a nedostatek úložných prostor. Po desítkách let používání se musí v bytech řešit nové vytápění, staré elektroinstalace a výměna podlah.

Rekonstrukci dobře promyslete

Každý byt hlodáním času zastarává a jeho zařízení se opotřebovává. Mění se i představy o moderním bydlení. Také potřeby rodiny se mění, jak děti rostou a pak odcházejí z domova, nebo si přivádějí své partnery. Pak je třeba změnit dispozici bytu, rozdělit 2+1 na 3+kk, spojit kuchyňskou část s obývací, vytvořit větší koupelnu i s toaletou, z balkónu vykouzlit zimní zahradu. Každé řešení by mělo aspoň pár let vydržet.

Na pomoc přizvěte šikovného architekta

V každém bytě, i tom miniaturním, se dají dělat zázraky. Většinou je k nim třeba pozvat nápaditého architekta, který vymyslí originální řešení, jaká by obyčejného smrtelníka nenapadla. Výběr materiálů, spotřebičů a nábytku bude v jednom stylu a navíc architekt může v této fázi i ušetřit, protože zná ceny a dodavatele. Staré byty v historických domech potřebují při své náročné rekonstrukci velmi citlivý přístup. aby zůstala duše prostoru zachována.

K financování využijte stavební spoření

Po koupi nového nebo nově zrekonstruovaného bytu není většinou třeba v nejbližších letech dál investovat. Stavební spoření pomůže vytvořit za pár let zajímavou finanční částku zhodnocenou o úroky a státní podporu. Až půjde dítě do školy, můžete mu nechat udělat nový pokojíček. Nebo se nahromadí věci, které je potřeba někam uložit, třeba do nových vestavěných skříní. Jiný případ nastane při koupi nebo získání staršího bytu. Tam je třeba rekonstruovat někdy okamžitě, aby nedošlo k havárii. Pro takový případ má Českomoravská stavební spořitelna připravený úvěr na rekonstrukci bez zajištění. Zájemci nemusí být ani klienty spořitelny a do 500 000 nemusí mít ručitele ani nemovitost na zajištění.

Ilustrační foto: 123rf.com

Autor: Redakce Okolobytu.cz