Bezpečná elektroinstalace v bytě je základ. Znáte hlavní zásady?

Bezpečná elektroinstalace v bytě je základ. Znáte hlavní zásady?

Foto: 123rf.com

To, co zůstává skryto ve zdi, často zůstává i stranou naší pozornosti. V případě elektroinstalace v bytě si však zahráváme s ohněm. A to často doslova. Podle vyšetřovatelů požárů si přitom naprostá většina lidí myslela, že jejich elektroinstalace je v naprostém pořádku. Pojďme se podívat, jak by to mělo být správně.

Typický problém? Přetížené zásuvkové okruhy

K nejčastějšímu problémům starých elektroinstalací patří nedostatek zásuvek, zásuvkové okruhy jsou navíc často poddimenzované a nejsou schopny zvládnout požadované zátěže. Jističe, v některých případech i pojistky, vypadávají, vedení se zahřívá a může dojít i k zahoření staré instalace. V lepším případě „jen“ k přerušení vedení, pokud máme elektroinstalaci provedenou ještě s hliníkovými vodiči. Stávající starší světelná instalace sice funguje, ale když se chystáme vyměnit spínač nebo svítidlo, zpravidla dojde k ulomení vodiče a rozpadu ochranné izolace.

Jak instalace správně rozdělit?

Nová instalace by se měla rozvrhnout tak, aby v každé obytné místnosti byly dva různé okruhy, které budou samostatně jištěny (jeden zásuvkový a jeden světelný).

Samostatné okruhy musí mít ohřev vody, topný systém a samozřejmě také praní, mytí a vaření. Při rekonstrukci by se také nemělo zapomínat na prvky ochran, jako jsou přepěťové ochrany a proudové chrániče (chrániče musí být instalovány pro celý obytný prostor dle současných předpisů).

S elektrickým proudem neriskujte

Nejvíce pozornosti by se mělo věnovat koupelně, kde hrozí největší nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Koupelna má svoje specifika a musí byt dodrženy bezpečnostní zóny dle ČSN 33 2000-7-701 ed.2. Tyto zóny určuji, jaké zařízení lze použít a kam ho vhodně umístit.

Z hlediska bezpečnosti provozu je nutné elektroinstalaci navrhnout a realizovat v třívodičové soustavě TN – S. Elektroinstalace patří z hlediska bezpečnostních předpisů mezi vyhrazená zařízení a nikdo, kromě osob znalých předpisů s osvědčením o provedení zkoušek pro danou práci, nesmí elektrická vedení a zařízení navrhovat, montovat a ani zkoušet. Před uvedením do provozu musí být každé elektrické zařízení přezkoušeno revizním technikem, který vystaví revizní zprávu.

Elektroinstalační práce jsou složitou problematikou a je třeba je svěřit profesionálům. Takové najdete například v Pražské energetice, jejíž non-stop elektroinstalační služby lze poptat telefonicky nebo online přes webový formulář.

Více informací najdete na www.premereni.cz/opravy

Autor: Redakce Okolobytu.cz