Bydlení a změny v dotacích. Kde nyní dostaneme více peněz?

Bydlení a změny v dotacích. Kde nyní dostaneme více peněz?

Dotační programy představují vítanou možnost, jak snížit náklady na rekonstrukci domu. Zásadní přitom jsou opatření, vedoucí k úsporám ve spotřebě energií – a tedy k nižším výdajům za vytápění. K tomu od 4.9. přispívá několik dotačních změn, díky kterým budou žádosti snadnější a finančně ještě výhodnější.

Kombinace dotací násobí výhody

Vyměnit starý kotel za nový díky kotlíkovým dotacím a současně zateplit dům s programem Nová zelená úsporám bude od pondělí 4. září ještě výhodnější. K dotacím z programu Nová zelená úsporám přibude zcela mimořádný dotační bonus až 40 tisíc korun pro ty, kteří oba programy zkombinují.

„Snažíme se domácnosti motivovat, aby energetické úspory svých domovů řešily komplexně, to znamená, aby využily pro zateplení domů dotaci Nová zelená úsporám a současně vyměnily starý kotel díky kotlíkovým dotacím. Nejen že se jim to vrátí v nižších platbách za energie, ale navíc od nás dostanou na investice ještě bonus až 40 tisíc korun,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na co konkrétně se bonus vztahuje?

„Bonus získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný ekologický a úsporný zdroj tepla. Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel. Žadatel si tedy může požádat letos na podzim o kotlíkovou dotaci a třeba na jaře příštího roku o dotaci na zateplení. Po dokončení projektu mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak i bonus za výměnu kotle,“ upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad dotace administruje. Zároveň Petr Valdman ale upozorňuje, že zpětně k již podané žádosti z programu Nová zelená úsporám se bonus nevyplácí.

Dotace až 150 tisíc na výkonnější domácí fotovoltaické elektrárny

„Zcela nově dotací až 150 tisíc korun podpoříme i pořízení větší solární fotovoltaické elektrárny (s výkonem více než 4 000 kWh/rok), která je vhodná zejména pro domy s vyšší spotřebou elektřiny, tzn. například vícegenerační domy nebo rodiny s malými dětmi,“ říká ministr Brabec a dále představuje hlavní výhody těchto domácích elektráren: „Vyrobenou energií je možné vytápět dům, ohřívat vodu i dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů. Přebytky energie se akumulují a mohou posloužit například na dobití elektromobilu.“

Šanci dostanou ale i ti, kteří již peníze na solární systém z Nové zelené úsporám získali v minulosti a nyní by jej rádi rozšířili a zefektivnili například přidáním dalších baterií. O všechny novinky si mohou domácnosti začít žádat od pondělí 4. září letošního roku.

Čerpání dotace Nová zelená úsporám


Výzvy

Počet přijatých žádostí

Celková výše požadované podpory (v Kč)

Počet schválených žádostí

Celková výše schválené podpory (v Kč)

Počet vyplacených žádostí

Celková výše vyplacené podpory (v Kč)

Bytové domy v Praze (podpora od 2015)

696

529 463 571

367

323 421 927

129

90 816 113

Celkem k 31. 8. 2017

27 036

6 236 485 173

21 977

4 860 769 531

14 217

2 376 462 213

stav žádostí od roku 2014

Webové Poradenské centrum NZÚ v novém kabátu

„Abychom zájemcům o dotace Nová zelená úsporám co nejvíce usnadnili podávání žádostí, připravili jsme pro ně zcela nové webové poradenské centrum, kde najdou mnoho zajímavých a užitečných informací a návodů na jednom místě," informuje Petr Valdman.

Webový rozcestník Poradenského centra nabízí kromě seznamu specialistů a dodavatelů i vzorové projekty konkrétních domů, jejichž stavba či přestavba proběhla za podpory programu Nová zelená úsporám, mapu realizovaných projektů či kalkulačku pro výpočet výše dotace. A nechybí ani žadateli vyhledávané seznamy výrobků. Vše potřebné pro vyřízení dotace z NZÚ je nyní dostupné on-line z jednoho místa.

Novinkou je zejména databáze specialistů

Obsahuje stovky kontaktů na odborníky, dodavatelské a realizační firmy, kteří pomohou s přípravou a provedením rekonstrukce či stavby domu z programu Nová zelená úsporám. Vyhledávat se v ní dá podle oboru i místa působnosti, žadatelé zde najdou kontakty na dodavatele ve svém nejbližším okolí. Naleznou zde také zpracovatele energetického posudku, projektanty, architekty, poradenské firmy, technický dozor či dodavatele stavebních prací.

„Specialisty na seznamu bychom mohli s trochou nadsázky nazvat jako ‚NZÚ friendly‘,“ popisuje hlavní smysl novinky Petr Valdman. „Vytvořili jsme jej na četná přání lidí, kteří se setkávají s odmítavou reakcí u dodavatelů, jež nemají dostatek informací a zkušeností s projekty z NZÚ. Chceme tím pomoci žadatelům najít toho správného odborníka, který buď má přímou zkušenost s dotacemi, nebo má zájem na takovém dotovaném projektu spolupracovat,“upřesňuje a jedním dechem dodává, že nejde o žádný závazný seznam prověřených specialistů, které jsou žadatelé o dotace povinni využít. „Seznam má pouze doporučující charakter. Vždy je dobré poptat více dodavatelů, zjistit si reference, srovnat ceny a dodávku pojistit smlouvou o dílo,“ dodává ředitel Valdman.

Nový seznam specialistů není zdaleka konečný. Jeho aktualizace probíhá průběžně. Zaregistrovat se může každý dodavatel, který poskytuje služby související s projekty z NZÚ, Fond nevyžaduje žádné speciální dokumenty či osvědčení.

Na novinky a možnosti dotací z NZÚ se mohou zájemci informovat nejen na všech krajských pracovištích poradenského centra NZU, ale také na řadě bezplatných seminářů po celé republice či přímo na stánku SFŽP ČR na stavebním veletrhu FOR ARCH 2017, který se koná od 19. – 23. září v PVA EXPO Praha Letňany.

Autor: Alice Navrátilová