​Bydlete chytře. Ušetříte peníze a čas

​Bydlete chytře. Ušetříte peníze a čas

Foto: 123rf.com

Nepočítejte s tím, že dnes ještě někoho ohromíte pračkou s odloženým startem. Dnes je to už docela o něčem jiném. Můžete pustit domácí práce z hlavy? Snižují se vám účty za elektřinu a vytápění tak nějak samy? Chytrá domácnost toho ale zvládne daleko víc. Můžete ji mít i vy. A klidně v paneláku.

V první linii

Chytrá domácnost by se neobešla bez chytrých spotřebičů. Některé opravdu můžete právem podezírat, že myslí za vás. Taková je například technologie 6. smysl, kterou jsou vybaveny vyšší modely značky Whirlpool. Znamená to, že jsou spotřebiče snadno a intuitivně ovladatelné, ale také to, že se samy umí správně rozhodnout, jak při plnění svých povinností nejlépe postupovat. Důvěřujte jim, vyplatí se to. Samy automaticky optimalizují funkce spotřebiče i spotřebu energie, případně vody nebo času, po který jsou v chodu. Vám šetří čas a peníze.

Technologie 6. smysl FreshControl například pomocí speciálních senzoru neustále vyhodnocuje prostředí uvnitř chladničky a automaticky přizpůsobuje vlhkost a teplotu, díky čemuž zůstanou potraviny déle čerstvé. Senzory inteligentní technologie 6. smysl také vyhodnotí množství prádla v pračce nebo sušičce, následně se parametry praní a odstřeďování nebo sušení automaticky přizpůsobí tak, aby bylo dosaženo ideálních výsledků a výrazné úspory energie, vody i času. A tak bychom mohli dlouho pokračovat.

Aplikace zatím nejčastěji ovládají topení a bezpečnostní systémy

Chytré spotřebiče si našly silného spojence ve vzájemně komunikačně propojených sítích a své schopnosti rázem znásobily. Rapidně přibývá domácností, které jsou takzvaně chytré. Tedy řízené přes aplikace a napojené na internet.

Počet chytrých domácností je v Česku 90 000, což jsou pouhé dvě procenta českých domácností. Ve srovnání s některými evropskými zeměmi se vám to může zdát jako nízké číslo, ale podle statistik se v Česku prodej chytrých systémů za poslední čtyři roky zčtyřnásobil.

„Ukazuje se, že nejčastěji zatím Češi pořizují chytrá topení a bezpečnostní systémy,“ uvedl předseda Asociace chytrého bydlení Jiří Konečný. Mezi další oblíbené inteligentní technologie patří například řízené osvětlení, s pomocí kterého si majitel může nastavit spínání, intenzitu světla či barevné spektrum.

Nejčastěji využívaný prvek chytrých domácností – inteligentní regulace vytápění – může podstatným způsobem zvýšit komfort bydlení a snížit náklady na energie. „Chytrý regulátor topení umožňuje například nastavit průběh teplot v interiéru pro každý den v týdnu nebo ovládat kotel či tepelné čerpadlo na dálku pomocí internetu,“ popisuje některé možnosti inteligentní regulace vytápění Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.

Chytrá domácnost spojuje síly

Stále častěji ale sahají majitelé domů i po komplexnějších řešeních, která propojují více zařízení v domácnosti najednou. Ucelený systém totiž umožňuje ovládat téměř celou domácnost včetně vytápění, osvětlení a klimatizace z jednoho centrálního bodu. Díky tomu mohou majitelé docílit výrazného snížení spotřeby elektřiny, zefektivnění využití spotřebičů či zvýšení bezpečnosti.

Větší bezpečnosti domácností napomáhají systémy na dálkové ovládání a programovatelné sestavy s mnoha automatickými funkcemi. „Aktuálním trendem je například instalace rolet s napojením na centrální systém. Před odjezdem na dovolenou lze snadno naprogramovat dobu automatického vytažení a spuštění rolet. Zloděje pak nenapadne, že je dům prázdný,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zaměřuje na výrobu garážových vrat, předokenních rolet a žaluzií. „Pokud má zákazník navíc od jednoho výrobce například garážová vrata, rolety či žaluzie, pak lze všechny tyto prvky programovat v rámci centrálního systému budovy,“ dodal Valenta. Výhodou navíc je, že chytré nemusí být nutně pouze novostavby. Pokročilými technologiemi lze vybavit i starší domácnosti. „Často stačí pouze rozšíření stávající elektroinstalace o bezdrátové řešení,“ vysvětlil Jiří Konečný.

Co znamená Asociace chytrého bydlení?

Vizí Asociace chytrého bydlení je sdružovat odborníky z oblasti inteligentní elektroinstalace, architektury, audio-video techniky, klimatizací a rekuperací, domácích spotřebičů, kamer, zabezpečovacího systému, osvětlení, kteří mají zájem podporovat a šířit myšlenku chytrého bydlení. Společným zájmem členů Asociace chytrého bydlení je vytvořit nezávislé sdružení, které se bude podílet na výzkumu, propagaci a osvětě inteligentních domů a budov, které svým uživatelům nabízejí zdravější a komfortnější bydlení a zároveň efektivní a snadné řízení domácnosti.

Autor: Redakce Okolobytu.cz