Ceny bytů v České republice rostou nejrychleji z EU. Kde se zastaví?

Ceny bytů v České republice rostou nejrychleji z EU. Kde se zastaví?

Foto: 123rf.com

Po období příjemných zpráv pro všechny, kteří uvažovali o pořízení nového bydlení, přichází méně slunečné dny. Ceny bytů stoupají a obtížnější je i dostupnost hypotéky. Podle informací, které v posledních dnech prolétly médii, ceny bytů v České republice rostou nejrychleji z EU. Jaká je tedy na českém realitním trhu aktuální situace?

Našli jste vysněný byt? Neváhejte!

Současnou situaci vystihuje zkušenost Petra s Janou, kteří řešili své první společné bydlení. Našli byt, který se jim opravdu líbil, ale chtěli se ještě poradit s rodiči a byt jim ukázat. „Večer nám ale volali, že byt je už prodán. Podobné to bylo i u druhého bytu,“ popisuje situaci Jana. Rozhodnout se hned na místě mají strach – je to přece jenom velká investice a odpovědnost. Přesto budou muset, jestli chtějí v dohledné době bydlet ve svém. Volných bytů na trhu je málo a zájemců o koupi je několikanásobně více.

Ceny vzhůru tlačí především nedostatek bytů

Vývoj trhu s nemovitostmi rozhodujícím způsobem ovlivňuje situace v Praze, kde je realitní trh tradičně nejsilnější. A Praha hlásí: Bytů je nedostatek! Výrazně převyšující poptávka nad nabídkou pak tlačí ceny bytů rychle vzhůru. Cenová úroveň Prahy následně ovlivňuje i ceny bytů po celé ČR.

S růstem cen a zároveň i nedostatkem bytů na trhu je spojený i růst cen nájemního bydlení.

U kterých bytů rostou ceny nejrychleji?

Ceny bytů za období posledních pěti let neustále rostou. „Pokud vezmeme průměrnou nabídkovou cenu bytů v roce 2014 jako úroveň 100, tak nyní v polovině roku 2017 jsme na hodnotě 140. To potvrzuje informace, že průměrná cena bytů vzrostla za posledních 8 let o 50 % a více. Ceny nemovitostí budou i nadále růst, protože na jedné straně Praha nepovoluje nové rezidenční projekty a na straně druhé očekává nárůst počtu svých obyvatel,“ potvrzuje aktuální prognózu David Jirušek ze společnosti FINEP.

Nejrychleji rostou ceny nejvíce poptávaných bytů, tedy 2kk pro mladé rodiny a lidi migrující za prací.

Byty se prodávají rychleji, než staví

Zvyšující se ceny bytů zájem o koupi nesnižují. Jak potvrzují prodeje nabízených bytových celků, opět je běžné, že jsou mnohé z nich vyprodány ještě před zahájením výstavby. Z části k tomu přispívá i fakt, že se realitní trh značně pročistil a prakticky celá výstavba nových bytů pochází od několika největších a stabilních developerských společností. Dnes je zcela běžné, že si u respektovaných developerů klienti kupují byt tzv. z papíru poté, co developer získá všechna stavební povolení a razítka a dá tyto byty do prodeje.

Výrazně lepší situace není ani na tzv. sekundárním trhu

Trhy novostaveb a sekundárních nemovitostí (tedy již stávajících nemovitostí) jsou spojené nádoby. Bytů mladších deseti let je málo a zájemců o koupi kvalitního bydlení je hodně. Až takto zjednodušeně můžeme shrnout situaci, která provází tzv. second hand – tedy trh se staršími byty. Tento stav je způsoben zastavením povolování nových bytů, které se promítlo do prodejů a nabídky bytů realitních kanceláří.

Podle informací realitní společnosti Maxima Reality lze v letošním roce očekávat růst cen sekundárního trhu s byty, v závislosti na jednotlivých lokalitách Prahy, o 5 až 10 %.

Naše požadavky na úroveň bydlení rostou

Koupě bytů dnes patří mezi největší životní investice. Každý z nás má touhu bydlet hezky a dobře v lokalitě, kde se mu líbí. Tomu se přizpůsobují i developeři. Dnes je při koupi bytu nebo domu naprostou samozřejmostí, že klient požaduje klientské změny ve svém novém bytě a řeší řadu změn v podobě zařizovacích předmětů, změny příček, umístění interiérových dveří nebo úprav elektroinstalace. Body u nás získávají i byty v blízkosti parků nebo dětských hřišť.

Co cenu bytů nejvíce ovlivňuje?

I na realitním trhu platí základní pravidlo - čím je zboží méně, tím jeho cena roste. Dalším významným faktorem je cena stavebních prací, cena lidské práce a také konkurenční trh. Finální cenu nemovitostí stanoví i kvalita nového bytu, jeho vybavení nebo i lokalita, kde je nový byt postaven a prodáván.

Autor: Redakce Okolobytu.cz