Ceny na realitním trhu rostou. Je teď správný čas na hypotéku?

Ceny na realitním trhu rostou. Je teď správný čas na hypotéku?

Hypoteční trh v současné době prochází velkými změnami. I přestože Česká národní banka nenechala na podmínkách sjednávání hypoték nit suchou, rapidní zvýšení úrokových sazeb se zatím nekoná. A co více, i zájem o hypotéky stále stoupá.

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se aktuálně pohybuje lehce nad 2 %. Balíček opatření, který vydala Česká národní banka, tak zatím žádný velký otřes na hypotečním trhu nevyvolal. Avšak změny, co se cen týká, nastaly na realitním trhu. Hodnota nemovitostí totiž nezadržitelně vstoupá vzhůru a nikdo neví, kdy raketovému růstu bude konec.

Za vysokými cenami bytů a domů ale nemohou primárně jen úrokové sazby, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velkou roli v tomto ohledu hraje i hospodářský vývoj, a to nejen České republiky. Vysoké ceny na realitním trhu jsou závislé na současném vývoji Německa a dalších zemí západní Evropy. Dojde-li k nečekaným událostem, které ovlivní chod velkých bank, může dojít k dalšímu zdražení nemovitostí i hypoték.

Banky se bojí o klienty. Ztráty chtějí kompenzovat vyššími úroky

Sjednat hypotéku v roce 2017 lze zatím ještě za výhodných podmínek, úrokové sazby nerostou tak rychle, jak by se mohlo očekávat. Přesto v budoucnu k jejich navýšení dojde. Za rostoucími sazbami bude stát především novela spotřebitelského zákona, která vstoupila v účinnost koncem loňského roku.

Novela přinesla spotřebitelům více práv a výhod. Klienti se už nemusí bát přehnaně vysokých sankčních poplatků a navíc mohou využít předčasné splacení úvěru zdarma. A právě předčasné splacení je pro banky hrozbou číslo jedna. Bojí se, že o klienty přijdou dříve, než počítaly, a tak případné ztráty chtějí řešit zvýšením úrokových sazeb.

Je správný čas na hypotéku?

Kdy je vhodné sjednat úvěr na bydlení? Odpověď ano či ne, vám nikdo nepoví. Mnozí ale místo vyčkávací taktiky volí „rychle jednat.“ Bojí se vysokých cen na realitním trhu a řídnoucí nabídky. Takové jednání je logické a z jistého hlediska i správné. Ekonomové predikují, že úrokové sazby určitě porostou a že i ceny nemovitostí ještě nejsou na svém vrcholu. Na druhou stranu i přes veškeré analýzy a predikce nelze se stoprocentní jistotou vyloučit, že ceny bytů nezačnou klesat.

Pokud nyní stojíte na prahu rozhodování, pak by váš konečný verdikt měly ovlivnit dva hlavní faktory. Prvním z nich je nemovitost. Máte-li vyhlédnutou nemovitost, která splňuje veškeré vaše požadavky, nenechte si ji utéct. Ztenčující se nabídka na realitním trhu by vám novou šanci už dát nemusela. Druhým faktorem jsou vaše finanční možnosti. Vždy je zapotřebí si spočítat hypotéku a vědět, že na ní máte nejen teď, ale i za pět, deset či dvacet let. Do výpočtů zahrňte také další fixní náklady, jako jsou například energie, a pamatujte na dostatečnou finanční rezervu.

Autor: Redakce Okolobytu.cz