Češi neumí větrat. Co nám kvůli tomu hrozí?

Češi neumí větrat. Co nám kvůli tomu hrozí?

Okna v zimě otevíráme spíše nahodile. Problém je, že nás na nedostatek čerstvého vzduchu nic neupozorní a pro případnou bolest hlavy nebo únavu máme jiné vysvětlení. Chyby při větrání ale mají i další důsledky.

Typickou příčinou špatného větrání je plíseň v bytě

Téměř čtvrtina českých domácností (23 %) má podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR problémy s výskytem plísní. Nejčastějším důvodem je právě nedostatečný přísun čerstvého vzduchu.

Problémy s plísněmi přitom mají častěji lidé žijící v nezateplených domech – trpí jimi necelá třetina respondentů (30 %). Celá polovina domácností v zateplených domech naopak uvedla, že se s plísní uvnitř domu nesetkala nikdy. „Data z našeho průzkumu opětovně vyvrací jeden z rozšířených mýtů, že vnější zateplení podporuje riziko výskytu plísní v interiéru. Toto je jasný empirický důkaz, že je tomu právě naopak,“ poukazuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

S výskytem plísní jsou na tom lépe majitelé domů, které prošly komplexním zateplením. Většina z nich (82 %) se s plísněmi nesetkávají vůbec nebo jen velmi zřídka. Alternativní řešení v boji proti plísni nabízí v Česku zatím příliš nerozšířené systémy řízeného větrání s rekuperací tepla. Tato velmi efektivní metoda větrání, kdy je čerstvý chladný vzduch předehříván teplým vzduchem odpadním, je v našich končinách stále nedoceněná. Podle průzkumu ji sice zná 29 % Čechů, ovšem reálné využití nachází jen v každé padesáté domácnosti.

Systém rekuperace tepla pracuje na principu využití tepla ze vzduchu odpadního, který nejen průběžně obměňuje vzduchem čerstvým, ale také ho ohřívá a snižuje jeho vlhkost. Kromě eliminace vzniku plísní tak pomůže i k výrazným úsporám energie.

Jak správně větrat a kde nejvíce chybuje?

Jedním z hlavních důvodů vzniku plísně v bytě je právě nesprávná technika větrání. Problematický je také náš zvyk větrat po místnostech, zatímco odborníky doporučovaný způsob je plošné vyvětrání celého bytu najednou. Vzduch se následně velmi rychle ohřeje od teplých konstrukcí domu, takže se nemusíme bát, že nám bude zima. Konkrétně 61 % dotázaných má však podle výsledků průzkumu v oblibě větrání po místnostech. Jde-li však o tzv. ranní větrání, tedy každodenní vyvětrání ložnice, jsou Češi poctiví a činí tak 83 % lidí.

Větrání má být podle odborníků krátké, ale intenzivní. V ideálním případě bychom měli větrat pravidelně jednou za dvě až tři hodiny, a to intenzivně několik minut okny dokořán. Podle průzkumu však polovina Čechů (49 %) větrá nárazově či nedostatečně skrz ventilačku. Čtvrtina dotázaných (24 %) poté přiznala větrání jen při pocitu vydýchaného vzduchu.

Nedostatečné větrání mívá za následek i rosení oken. Poradíme vám v článku Jak se zbavit rosení oken.

Nevětrané místnosti hrozí i zdravotními potížemi

Výskyt plísní však nemusí být jediným hrozícím rizikem nevětraných místností. U domácností, které z úsporných důvodů v topné sezóně méně větrají, se mohou projevit i některé zdravotní obtíže. Nevětrané a znečištěné domácí prostředí může vyvolávat přechodné potíže jako bolest hlavy, dráždění či pálení očí, až po víceméně přetrvávající problémy, které mohou vyústit v alergické reakce či chronická onemocnění dýchacích cest.

O průzkumu

Průzkum Sdružení EPS ČR realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant Research v srpnu 2017. V on-line dotazníku odpovídalo 525 respondentů ve věku 18 až 64 let z celé České republiky.

Autor: Alice Navrátilová