Čím na podzim zkrášlíte váš balkón? S chryzantémami nebudete litovat

Čím na podzim zkrášlíte váš balkón? S chryzantémami nebudete litovat

Balkónové letničky už mají svou sezónu definitivně za sebou. To ale rozhodně neznamená, že by naše truhlíky a okenní parapety měly zůstat prázdné. Byla by to velká škoda, protože právě nastává sezóna chryzantém. Právem jsou nazývány královnami podzimu a i váš balkón mohou květy listopadek zdobit až do konce roku.

Které chryzantémy jsou pro pěstování v nádobách vhodné?

Ideální volbou jsou nízké chryzantémy. Typické pro ně je množství drobných květů a kulovitý tvar. Najdeme je například pod označením multiflora. Nízký vzrůst je pro tyto chryzantémy typický a není ho dosahováno průběžným zaštipováním vyšších druhů chryzantém. Některé rostliny jsou také v průběhu růstu ošetřovány přípravky na zpomalování růstu. Pokud takovou chryzantému uchováte do příštího roku, může vás překvapit vysokým vzrůstem - tak daný kultivar vypadá v běžných podmínkách pěstování. Tyto odrůdy zpravidla poznáte podle větší velikosti květů. Typické jsou například jednoduché květy, připomínající kopretinu.

Pěstování chryzantém není náročné

Chryzantémy patří mezi nejoblíbenější podzimní květiny. Zásluha patří především výběru barev od bílé, žluté, oranžové, přes paletu odstínů růžových, červených až hnědavých barev. Módní jsou zelené kultivary.

Rozšíření chryzantém nahrává i snadnost pěstování a dlouhá doba kvetení, často trvající až do prvního sněhu.

S drobnokvětými chryzantémami se můžeme setkat i v interiérech. Tady je ale nutné připomenout, že listopadky patří mezi venkovní rostliny a dlouhodobý pobyt ve vytápěných místnostech jim příliš nesvědčí. Podstatně déle se z jejich krásy budeme moci těšit na chladnějších místech, jako je právě balkón.

Chryzantémám stačí přiměřeně velký květináč. Důležitější je substrát. Vhodné jsou směsi rašeliny a kompostové zeminy.

Po dobrou kondici listopadek je nutná správná zálivka. Dbejte na pravidelnost – přesychání rostlin brzdí růst a vývoj květů. Přitom dávejte pozor, aby voda zbytečně nepřicházela do styku s listy, kde by mohla přispívat ke vzniku houbových chorob.

Odkvetlé květy odstraňujte. Listopadky budou nasazovat další květy a pokvetou déle.

Co s chryzantémami po odkvětu?

Záleží na tom, jakou chryzantému jste si vlastně koupili. První vodítko máme už při nákupu. Malé rostliny, často pocházející z dovozu, nebývají určeny k dlouhodobému pěstování a zpravidla nepřečkají zimu.

Některé chryzantémy jsou naopak označeny, že pocházejí z českých zahradnictví. U nich máme podstatně větší šanci, že je přes zimu uchováme. V tom případě po odkvětu výrazně zkrátíme všechny výhony a chryzantému umístíme na chladnější, bezmrazé a světlé místo a podle potřeby velmi mírně zaléváme.

Je ale nutné si uvědomit, že se budeme až do příštího podzimu starat o nekvetoucí rostliny. Proto v těchto případech rostliny většinou přes zimu neuchováváme a příští rok si jednoduše koupíme nové.

Ideální kombinace je, když jsme si pořídili chryzantému z českých podmínek a současně máme možnost, abychom ji na zimu přesadili do zahrady. Budete-li se příští rok opět chtít z chryzantémy těšit na balkóně, můžete je zasadit i s květináčem. Rostlinu pak snadno vyjmete z půdy, nedojde k poškození kořenů a chryzantéma bude moci hned pokračovat v růstu.

Ochutnali jste už čaj z chryzantém?

Květy chryzantém mají léčivé účinky. Popíjení chryzantémového čaje pomáhá při infekcích a horečce. Působí detoxikačně na organismus, protože obsahuje éterický olej, mnoho vitaminů a jiných zdraví prospěšných prvků. Upravuje též vysoký krevní tlak a zmírňuje cukrovku.

Květy chryzantém sbírejte těsně před rozvinutím. V této době obsahují nejvíce vonných silic a díky tomu získá čaj lahodnou chuť.

Autor: Alice Navrátilová