​Co hýbe naším soužitím pod společnou střechou?

Ať se nám to líbí, či nikoliv, v bytovém domě nejsme sami. Není proto překvapením, že to, co velmi často řešíme, jsou právě mezilidské vztahy. To potvrdilo i téma úterního Dobrého rána na ČT 2, které se věnovalo právě bydlení – jaké máme představy, co bychom rádi změnili, ale především – co nás v této oblasti nejvíce trápí.

V několika vstupech v rámci Dobrého rána na ČT 2 na dotazy moderátorů i v rámci chatu odpovídal právník Martin Kroh.

Nejčastější dotazy se týkaly sousedských vztahů a způsobů jejich řešení (obtěžování kouřem, pachem či hlukem). „Bohužel zrovna tato oblast patří k těm nejsložitějším při spolužití v bytovém domě, kde nejefektivněji působí dohoda mezi vlastníky či nájemníky. O poznání složitější je řešení cestou občansko-správních odborů obcí či městských částí nebo prostřednictvím Policie ČR či Městské policie. Nejsložitější a zpravidla nejdelší i nejdražší je pak podání žaloby na zdržení se určitého chování,“ vrací se ke komentáři Martin Kroh.

Naopak ze strany členů statutárních orgánů směřovaly dotazy k povinné účasti notáře při změně stanov u SVJ, k odpovědnosti členů statutárních orgánů a ke způsobu rozhodování o opravách bytových domů.

„Jako inspiraci pro budoucí jednání o změnách právních předpisů jsem si odnesl podněty k problematice dluhů v SVJ či BD, k právní závaznosti vnitřních předpisů v bytových subjektech (mimo stanovy) a také k většímu „zlidštění“ právních předpisů v oblasti bydlení.

Vstupy na ČT 2 v ranním bloku byly i dobrou příležitostí připomenout Akademii pro bytové domy jako vzdělávací cyklus odborných seminářů pro členy statutárních orgánů SVJ a BD.

Autor: Redakce Okolobytu.cz