Co přinese družstevní bydlení v roce 2013?

Největší výběr družstevních bytů je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji a v Praze; dohromady představují až dvě třetiny z celkové nabídky družstevního bydlení. V ní převládají středně velké byty do 100 m2, které až z 90 % stojí do dvou milionů korun. Podle říjnových inzertních dat společnosti ANNONCE tvoří družstevní bydlení 22 % z více než 16 tisíc bytů nabízených k prodeji.

Poptávka po družstevním bydlení stoupá

Oproti stejnému období loni jeho podíl zhruba o desetinu poklesl. Téměř dvě třetiny z celkové nabídky družstevního bydlení přitom připadají jen na tři kraje. Nejvíce družstevních bytů nabízejí lidé v Moravskoslezském kraji (32 % z celkové nabídky DB), Praze (17 %) a Ústeckém kraji (14 %). Naproti tomu poptávka po družstevním bydlení oproti loňsku o 7 % vzrostla; i tak je ale až třicetkrát nižší než nabídka. „Zájem o bydlení v osobním vlastnictví je podle našich údajů zhruba čtyřikrát vyšší. Nicméně převis poptávky nad nabídkou u bytů jak v osobním, tak družstevním vlastnictví je srovnatelný. Poslední dva tři roky také pozorujeme mírné oživování zájmu o družstevní bydlení. Přispěl k tomu určitě pokles cen nemovitostí v době krize, který se družstevních bytů dotkl ještě citelněji, takže ceny začaly být velmi zajímavé,“ říká realitní analytik ANNONCE Petr Langer.

Bydlení do 2 milionů

V prodejní nabídce družstevního bydlení z 98 % převládají menší a středně velké byty do 100 m2 a jen necelých 10 % družstevních bytů stojí více než 2 miliony. V osobním vlastnictví se v ceně nad 2 miliony pohybuje až pětina bytů. I proto průměrná cena družstevního bytu bez ohledu na velikost činí 1 016 000 korun, byt v osobním vlastnictví stojí průměrně 1 825 000 Kč. „Pokud se podíváme do jednotlivých cenových kategorií, tak u bytů v ceně do dvou milionů jsou družstevní byty zhruba o 10 až 15 % levnější, u nemovitostí nad dva miliony může být rozdíl v ceně až 20 i více procent ve prospěch družstevních. Je to logické, družstevní byt nelze zpravidla koupit na hypotéku a zájemců o dražší byt s potřebnou hotovostí bude méně,“ doplňuje analytik ANNONCE Petr Langer.

Zájem o družstevní výstavbu

Další důvod přidává předseda pražského Stavebního bytového družstva Stavbař František Sojka: „Současné inzertní nabídce významně konkuruje také znovuoživená nová výstavba družstevních bytů. Nejen, že je v tomto případě nový družstevní byt levnější než ty v osobním vlastnictví, ale na začátku každému stačí vstupní investice 25–30 % z ceny bytu, zbytek se splácí v nájmu. Úvěr na výstavbu je navíc poskytnut celému družstvu, takže jednotliví družstevníci nemusí dokládat příjmy, bezdlužnost apod. Byt je také možné kdykoli převést do osobního vlastnictví.“

Autor: Redakce Okolobytu.cz