Čtvrtinu domácností trápí plísně. Kde je problém a jak jej řešit?

Čtvrtinu domácností trápí plísně. Kde je problém a jak jej řešit?

Plíseň v bytě nejčastěji spojujeme s nízkou teplotou, zateplením domu, nedostatečným větráním. I v těchto bodech se ale často mýlíme nebo nepostupujeme správně. Víte, jak na to, abyste se doma nemuseli plísně obávat?

Nedostatečné větrání nevnímáme jako problém

Nejúčinnější radou je větrání, které má být podle odborníků krátké, ale intenzivní. Větrat bychom měli pravidelně jednou za dvě až tři hodiny, a to intenzivně několik minut okny dokořán. "Podle našeho průzkumu však polovina Čechů (49 %) větrá nárazově či nedostatečně skrze „ventilačku“. Čtvrtina dotázaných (24 %) poté přiznala větrání jen při pocitu vydýchaného vzduchu,“ uvádí příklad z aktuálního průzkumu Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Ráno ano, přes den je to už s naším správným větráním horší

Problematický je také zvyk Čechů větrat po místnostech, zatímco odborníky doporučovaný způsob je plošné vyvětrání celého domu, bytu či patra najednou. Vzduch se následně velmi rychle ohřeje od teplých konstrukcí domu, takže se nemusíme bát, že nám bude zima. Konkrétně 61 % dotázaných má však podle výsledků průzkumu v oblibě větrání po místnostech. Jde-li o tzv. ranní větrání, tedy každodenní vyvětrání ložnice, jsou Češi poctiví a činí tak 83 % lidí.

S plísní v interiéru pomůže zateplení, i když si často myslíme opak

Nedostatečný přísun čerstvého vzduchu může zapříčinit výskyt plísní v budově, které podle průzkumu trápí 24 % českých domácností. Problémy s plísněmi přitom mají častěji lidé žijící v nezateplených domech – trpí jimi necelá třetina respondentů (30 %). Celá polovina domácností v zateplených domech naopak uvedla, že se s plísní uvnitř domu nesetkala nikdy. Data z průzkumu opětovně vyvrací jeden z rozšířených mýtů, že vnější zateplení podporuje riziko výskytu plísní v interiéru.

Nevětrané místnosti hrozí zdravotními potížemi

Výskyt plísní však nemusí být jediným hrozícím rizikem nevětraných místností. U domácností, které z úsporných důvodů typicky v topné sezóně méně větrají, se může projevit celá řada zdravotních potíží. Nevětrané a znečištěné domácí prostředí může vyvolávat přechodné potíže jako bolest hlavy, dráždění či pálení očí, až po víceméně přetrvávající problémy, které mohou vyústit v alergické reakce či chronická onemocnění dýchacích cest.

Úspornou rekuperaci tepla využívá jen každá padesátá domácnost

V Česku zatím stále opomíjeným řešením zajištění pravidelné výměny vzduchu a současně zamezení vzniku plísní je tzv. systém řízeného větrání s rekuperací tepla.„Tato velmi efektivní metoda větrání, kdy je čerstvý chladný vzduch předehříván teplým vzduchem odpadním, je v našich končinách stále nedoceněná. Podle dat z průzkumu ji sice zná 29 % Čechů, ovšem reálné využití nachází jen v každé padesáté domácnosti. Systém rekuperace tepla pracuje na principu využití tepla ze vzduchu odpadního, který nejen průběžně obměňuje vzduchem čerstvým, ale také ho ohřívá a snižuje jeho vlhkost. Kromě eliminace vzniku plísní tak pomůže i k výrazným úsporám energie.

Autor: Daniela Borská