Deset nevšedních novoročních zvyků z celého světa. Jaké dodržujete vy?

Deset nevšedních novoročních zvyků z celého světa. Jaké dodržujete vy?

Příchod nového roku slaví lidé na celém světě různými způsoby. I když u nás si potrpíme na tradiční přípitek dobrým sektem, silvestrovské tradice mají často zvláštní podobu. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější novoroční zvyky z blízkých i dalekých krajů.

Španělsko: 12 vinných hroznů

Ani u nás na mnoha svátečních stolech nechybí hroznové víno. Naše konzumace má ale daleko ke španělským zvyklostem. Pojídání vinných hroznů je ve Španělsku přímo novoroční tradicí. Rozhodně ale neuzobávejte po jedné bobuli, jak jste běžně zvyklí. Ve Španělsku musíte rozhodně přidat. Pokud si jich o půlnoci nacpete do pusy dvanáct, čeká vás v novém roce štěstí.

Japonsko: 108 zazvonění

Japonské tradiční zvyky mají hluboké kořeny. Podle buddhistické tradice Japonci na nový rok zvoní na zvony. Pokud zazvoní 108krát, přinese jim tento zvyk očistu.

Bolívie: mince ve sladkostech

K drobnému bohatství si v rámci novoročních zvyků můžete přijít v Bolívii. V jihoamerické zemi je tradicí zapékat drobné mince do sladkého pečiva. Ten, kdo je najde, bude mít v následujícím roce štěstí – pokud do nich tedy omylem nekousne.

Dánsko: skok do nového roku

Originální vítání nového roku mají v Dánsku. Vyžaduje ovšem určitou dávku střízlivosti. Na silvestra si Dánové vždy vylezou na židli, a jakmile odbije půlnoc, skočí ze židle přímo do nového roku.

Kolumbie: den s kufrem

Rádi cestujete? Pokud byste si přáli i v příštím roce navštívit některé nové kraje a jste z Kolumbie, nezapomeňte si už na Silvestra přichystat zavazadlo. Ten, kdo doufá, že bude v novém roce co nejvíce cestovat, musí na Nový rok v Kolumbii chodit celý den s cestovním zavazadlem či kufrem.Není to zrovna praktická tradice, ale pro plnění přání je často nutné i něco vykonat.

Peru: rvačka

S nevyřešenými problémy bychom neměli ani usímat a už vůbec ne vstupovat do nového roku. Kromě rozhovoru připadá v úvahu i fyzické řešení. Tomu evidentně dávají přednosti v Peru. Při novoročním rituálu Takanakuy se obyvatelé provincie Chumbivilcas vždy pěkně porvou. Vyřeší tak své spory z uplynulého roku a do toho nového vstoupí možná s nějakými modřinami, ale určitě s čistou hlavou.

Panama: pálení panáků

Novoroční zvyk z Panamy by byl blízký v mnoha zemích. Pro štěstí a úspěch v novém roce je v této malé středoamerické zemi zvykem pálit panáky s podobou známých osobností.Určitě byste i vy měli seznam adeptů, ať již z politiky nebo jiných oblastí veřejného života.

Estonsko: přejídání se

Nemusíme všem zvyklostem rozumět. Pokud si myslíte, že jídlo bychom si měli především vychutnat a nejsme na světě pouze proto, abychom jedli, v Estonsku je to minimálně na Nový rok jinak. Je zde zvykem nacpat se až k prasknutí dobrým jídlem. Lidé zde na silvestra jedí rovnou sedmkrát.

Belgie: přání zvířatům

Sympatické tradice mají v Belgii, kde farmáři na Silvestra nezapomínají na svá hospodářská zvířata. Tradicí je popřát svým kravám vše nejlepší do nového roku. Materiálně založení konzumenti mléčných výrobků možná budou očekávat zvýšenou produkci mléka, ale kdo ví...

Autor: Alice Navrátilová