Dovolená? Za 24 hodin se vlastníci bytu museli vrátit zpět!

Dovolená? Za 24 hodin se vlastníci bytu museli vrátit zpět!

Foto: 123rf.com

Seznam nečekaných událostí, které nám mohou překazit dovolenou, by měl určitě řadu položek. Od okamžiku, kdy za sebou zamykáme dveře bytu, případné problémy předjímáme v rámci cesty, pobytu, zdraví. Konec našich plánů však může přijít právě z tohoto nejméně očekávaného místa. Právě tak, jak se stalo rodině Petra z pražského sídliště Malešice.

Do třetího patra paneláku se přestěhovali před necelým rokem. S lidmi v domě se za tu dobu sice již poznali, s některými si i potykali, ale blíže se nestýkali. O tom, že odjíždějí na dva týdny na dovolenou k příbuzným na Slovensko nevěděl nikdo, jen při odjezdu prohodil několik vět se sousedem, který právě venčil psa.

Voda - problém přes tři patra

Víkendový minimální provoz domu se až v neděli večer pozvolna dostával do běžného průměru. Problém nastal až pozdě večer, kdy se z chalupy vrátili vlastníci bytu z druhého patra. Čekaly na ně promáčené stropy, stěny – prostě kompletní potopa. Okamžitě začali zjišťovat, co se stalo. V bytě nad nimi, odkud rodina odjela na dovolenou, nikdo neotvíral. Protože o patro výše bylo všechno v pořádku bylo jasné, že k havárii došlo právě v tomto bytě. „Na sousedy nad námi jsme neměli žádné spojení. Telefon, který byl uveden na SVJ se hlásil jako nedostupný. Nevěděli jsme, jestli máme volat polici, nebo požárníky, či co vlastně máme v tu chvíli udělat. Podařilo se nám sousedy najít na Facebooku. Na všechny strany jsme rozeslali informaci o tom, co se stalo a do hodiny se nám naštěstí podařilo se s nimi zkontaktovat,“ popisuje průběh akce Marek z vytopeného bytu. Známý rodiny už byl na cestě s klíči od bytu. Mezitím se po poměrně náročné akci podařilo najít a uzavřít hlavní uzávěr vody.

Marek se pokoušel dovolat i sousedům v prvním patře. Obával se, že proudy vody, které přes jeho byt protekly, musely napáchat škodu také v jejich bytě. Starší manželé trávili léto na chalupě a do Prahy zajížděli jen podle potřeby. Hlídali právě vnoučata a nutnost okamžité cesty do Prahy i pro ně znamenala komplikaci, ale do hodiny i oni byli na cestě.

„Byla to opravdu velká akce,“ pokračuje v líčení poměrně dramatické situace Marek. Když příbuzný s klíči byt odemkl, zjistilo se, že praskl přívod vody k myčce. „Byla skoro půlnoc a v bytě bylo snad dvacet centimetrů vody. Bylo nás nakonec asi deset z celého domu a všichni se snažili zachránit před totální devastací vodou všechno, co ještě šlo. Určitě hodinu nám trvalo, než jsme z podlah dostali vodu. Pak jsme se snažili odsunout nábytek od stěn, dostat do sucha křesla a podobně. Současně jsme přebíhali i do našeho bytu a dělali totéž i tam.“ Celá akce končila kolem čtvrté ráno.

Mezitím se z chalupy vrátili i sousedé z prvního patra. U nich naštěstí došlo jenom k promáčení stropu a některých stěn, takže stačilo odsunout nábytek. Neřešitelné bylo odstranění zvlhlého koberec, který byl přilepen k podlaze. Později se ukázalo, že nakonec bylo nutné jej vyměnit. Rodina Petra, když je jejich příbuzný informoval o stavu jejich bytu, hned druhý den ráno vyjela zpět do Prahy.

Výjimečná situace? Určitě ne

Výsledkem havárie byly zasaženy tři rodiny, které musely přeorganizovat svůj čas, věnovat se řešení situace, jednání s pojišťovnami. Ve výsledku havárii vody nejvíce odnesl byt Marka, kterým voda protékala. Pro několik prvních dnů byl jejich byt neobyvatelný. Myslíte, že to byla prostě smůla? Podobné situace jsou ale podstatně častější, než by se nám mohlo zdát. Vyloučit je pochopitelně nemůžeme, ale v naší moci je jim co nejvíce předcházet. Jaké máme možnosti?

Víte, u koho lze v krizové situaci zjistit kontakty na sousedy? Jsou průběžně aktualizované?

  • Ověřte si, kde se v domě nachází hlavní uzávěr vody a že je pro vás dostupný
  • Klíče od bytu svěřte sousedům, případně u nich nechte informaci s kontaktem, kdo je má u sebe
  • Před odjezdem uzavřete v bytě hlavní uzávěr vody
  • Dobrým tipem může být pojištění opuštěné domácnosti. Jeho součástí bývá i asistenční služba, která zajistí ostrahu opuštěné domácnosti, opravu poškozených vstupních otvorů (zasklení, výměnu zámků), prasklého potrubí, apod.

Autor: Dominika Bučková