​Dveře do bytu – které ze čtyř největších chyb jste se možná dopustili i vy?

​Dveře do bytu – které ze čtyř největších chyb jste se možná dopustili i vy?

Foto: Next

Zkusili byste prokopnout dveře od bytu? Bez problému najdete takové, kde by to pro vás nebyl až takový problém. Zvládli byste je otevřít, i když vám v kapse necinkají ty správné klíče? Po chvilkové instruktáži u řady dveří uspějete. A co škrtnout sirkou a zažít trochu adrenalinu, jak dlouho dveře odolají? Tady už za hrdinu nebudete. Které dveře do bytu obstojí?

1. Nízká bezpečnostní kategorie

Naprosto zásadní při výběru vchodových dveří by měly být jejich bezpečnostní parametry. „Zaměřte se především na bezpečnostní kategorie dveří. Obecně platí, že zlodějům odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ vysvětluje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení z firmy Next

2. Nevyhovující protipožární ochrana

Pokud pořizujete nové vchodové dveře do bytu v bytovém domě, je dalším důležitým bodem při výběru protipožární certifikát dveří, který je nutností, protože slouží jako ochrana únikových cest v případě požáru. Protipožární dveře jsou proti ohni výrazně odolnější než běžné dveře, s certifikovanou garancí prohoří nejdříve za 30 minut, což je čas, který je zásadní nejen pro likvidaci požáru, ale i ochranu lidských životů a majetku.

Ušetřené peníze za nákup dveří bez protipožární certifikace se pohybují v řádu stovek, maximálně tisíců korun. Jde o zanedbatelné sumy ve srovnání s rizikem nulového pojistného plnění v případě požáru, kde může jít až o miliony či plnění za škody způsobené sousedům. Nemluvě o tom, že při tragických požárech v domácnostech každoročně zemřou nebo se zraní stovky lidí.

3. Levné dveře z hobby marketů

Při koupi nových vchodových dveří určitě není od věci zmapovat nabídky na trhu a vybrat variantu, která nejlépe odpovídá požadavkům. Volbou číslo jedna by ale určitě neměla být nejnižší cena a cesta do nejbližšího hobby marketu. „Dveře nemusí stát horentní částky, ale musí splňovat alespoň standardní kritéria bezpečnosti. Především mít odpovídající stupeň zabezpečení a vyhovovat protipožárním předpisům,“ říká Ivan Pavlíček. Levné dveře z hobby marketů tyto podmínky většinou nesplňují. Vždy si vyžádejte veškeré informace k vybraným dveřím, zajímat by vás měl zejména materiál dveří, počet jistících bodů a bezpečnostní a protipožární certifikáty.

4. Důvěra v podomní prodejce dveří

Maximálně obezřetní buďte v případě podomních prodejců, kteří často prodávají „bezpečnostní doplňky či kompletní dveře naprosto nevyhovující. Nejen, že nejsou spolehlivým zabezpečením vašeho bytu, ale často prodejci klamou údaji, kterými dveře vůbec nedisponují, jako je například u bytových vchodových dveří povinná protipožární ochrana či certifikáty bezpečnosti. Nevítaným bonusem pak může být i kopie klíče, kterou si od vašeho bytu nechají a mohou si pak kdykoliv snadno odemknout a byt vám snadno vykrást.

Autor: Redakce Okolobytu.cz