Energetická liga 2015 zná svého vítěze

Ke dni 30/11/2015 byla provedena uzávěrka přihlášek do Energetické ligy a byli stanoveni vítězové ročníku 2015. Celkovým vítězem se, stejně jako v loňském roce, stalo SVJ Nechvílova 1820-22, Praha 4-Chodov, které zároveň zvítězilo i v divizi panelových domů.

Kolem 400 účastníků

V divizi nepanelových domů zvítězil dům U Uranie 1583/25-21, Praha 7, který v loňském roce obsadil druhé místo. Tento objekt se také jako jediný nepanelový dům umístil v první desítce absolutního pořadí.

Energetická liga je projekt srovnávající bytové domy podle měrné spotřeby tepla a každoročně se jí účastní kolem 400 panelových i nepanelových domů. Provozovatelem soutěže je Družstevní marketingové sdružení ČR ve spolupráci se společností I.RTN s.r.o.. Letošní ročník byl již pátý v pořadí.

Čím se liší Energetická liga od průkazu energetické náročnosti budovy?

Porovnání spotřeby tepla v bytových domech, vyjádřené v kWh/m2 za rok do tabulky řazené vzestupně od domů s nejmenší spotřebou je určeného pro odbornou i laickou veřejnost a slouží k porovnání tepelné energetické náročnosti zúčastněných objektů v aktuálním roce a v konkrétních klimatických podmínkách. Tímto se Energetická liga liší od průkazu energetické náročnosti budovy, který naopak své hodnoty od konkrétních podmínek abstrahuje.

Přestože klimatické podmínky roku 2014 (které se v letošním ročníku vyhodnocují) byly o 20% příznivější než roku 2013, nejlepší domy Energetické ligy dokázaly snížit svou tepelnou náročnost ještě nad tuto hodnotu a prokázaly, že i ve výrazně tepelně nadprůměrných klimatických podmínkách dokázali snižovat svou spotřebu tepla.

Dle jednoho z organizátorů soutěže Dušana Balaju je udivující, jak zásadním způsobem zapracovaly dříve odepisované panelové domy na své tepelné úspoře. V současné době jen mezi účastníky Energetické ligy nalezneme kolem 35 panelových domů, které splňují parametry nízkoenergetického domu.

Více naleznete na www.energetickaliga.cz

Autor: Dušan Balaja, I.RTN