​Financování bydlení se mění. Co nás potěší?

​Financování bydlení se mění. Co nás potěší?

Foto: 123rf.com

Ke koupi bytu nebo rozsáhlejší rekonstrukci většinou využíváme úvěr nebo hypotéku. I když se nejedná o nic nového, právě letošní rok je ve znamení změn. Příjemné je, že jsou v náš prospěch.

Hlavním cílem aktuálních inovací úvěrových produktů je podstatné zjednodušení financování bydlení. Dochází tak k úpravě parametrů úvěrových produktů, smluvní dokumentace, ale i procesů, které běžný žadatel o financování nevidí.

I u hypoúvěrů výběr z délky fixace

S výraznou změnou přichází například Hypoúvěr Modré pyramidy. Nadále jde o úvěr na bydlení spjatý se stavebním spořením, to se nemění. Jeho vyřízení ale bude podstatně jednodušší. Nově si klient může například vybrat i délku fixace úrokové sazby na tři, pět a deset let (doposud byla doba fixace stanovena pevně na šest let).

Garance úrokové sazby

Úrokové sazby stále zůstávají velmi výhodné a určitě by se vám líbilo, pokud by to tak zůstalo po celou dobu trvání úvěru. I na to Hypoúvěr pamatuje a u nově uzavíraných smluv nebude po celou dobu splácení úvěru úroková sazba vyšší, než jaká je nastavená ve smlouvě.

Zjednodušení a lepší srozumitelnost

„Ke sjednání úvěru bude nově stačit klientovi jen jeden dokument a jediný podpis, čímž založí stavební spoření a zároveň ihned požádá o úvěr. Pak už bude po dobu zvolené fixace platit v Modré pyramidě jednu stejnou částku, “ uvádí David Formánek, předseda představenstva a generální ředitel Modré pyramidy.

Aktuální úpravy, které Modrá pyramida u svých produktů nyní nabízí, znamenají výrazné zjednodušení. Cílem jsou jasné a srozumitelné informace pro snadnější pochopení nabídky.

Zjednodušením prošel také Rychloúvěr, který v nabídce finančních produktů na českém trhu stojí mezi hypotékami (se zajištěním nemovitostí) a spotřebitelskými úvěry, a klienti jej nejčastěji používají pro financování oprav a rekonstrukcí nemovitostí.

Pohotovostní úvěr

Už je konec nepříjemným zkušenostem, kdy jste konečně našli vysněnou nemovitost, ale neměli jste ještě vyřešené financování. Protože na realitním trhu stále platí, že kdo rychle platí, ten bere, nemovitost vám utekla. U pohotovostního úvěru jej máte schválený předem, tedy peníze jsou rychle k dispozici. Peníze ale čerpáte až ve chvíli, kdy si nemovitost vybere. Až od té doby také úvěr splácíte.

Kalkulátory a online půjčky

I ve finančním světě se stále více prosazuje internet. Kromě rychlého získání informací bodují stránky s kalkulátory, kde můžeme okamžitě zjistit údaje pro naši konkrétní situaci. Kromě času můžeme ušetřit i peníze. Sjednat půjčku online například Česká spořitelna nabízí bez poplatku za vyřízení a vedení.

Financování družstevního bydlení

Nepřehlédnutelným trendem je rostoucí zájem o družstevní bydlení. Zatímco ještě před několika roky bylo poměrně obtížné získat financování tohoto typu bydlení, dnes je to již běžné. Na pořízení družstevního bydlení můžete využít například Půjčku ProBydlení, kterou nabízí Wüstenrot. Družstevní bydlení si můžete pořídit bez zajištění úvěru až do výše 1,5 mil. Kč

Peníze můžete použít na zaplacení úhrady za převod členských práv a povinností v družstvu nebo za převod podílu v právnické osobě, jestliže se stanete nájemcem bytu, Maximálně 30 % z celkové výše úvěru můžete současně využít i na rekonstrukci kupovaného družstevního bytu.

Biometrický podpis

Ke zjednodušení a zrychlení zpracování úvěrů patří také biometrický podpis. Biometrické podepisování ještě není mezi finančními institucemi zcela běžné, ale v Modré pyramidě již výrazně převažuje nad „papírovou“ formou, klienti i finanční poradci na něm oceňují výraznou úsporu času. Proces zpracování smluv lze díky biometrickým podpisům zkrátit zhruba třetinu času. Zatím už takto u Modré pyramidy klienti podepsali na 100 000 formulářů a zájem o biometrické podpisy stále roste.

Autor: Redakce Okolobytu.cz