Hledáte nejlevnější energetický průkaz? Pozor!

Povinnost nechat zpracovat pro dům průkaz energetické náročnosti budov, otevřela prostor pro řadu firem i jednotlivců. Jejich přístup se liší, a proto je důležité neudělat při výběru chybu. Jestliže se budete řídit pouze nejnižší cenou, za kterou vám bude zpracování průkazu nabízeno, můžete se dostat do nepříjemných problémů. Levný průkaz totiž bývá velmi často zpracován pouze na základě zaslané dokumentace a bez toho, aby stavbu navštívil příslušný kontrolor. Podle zákona je však nutná osobní prohlídka budovy. Nesplnění této povinnosti, závažné nedostatky, či přímo absence PENB se vám může nepříjemně prodražit.

Zákon bezpodmínečně vyžaduje osobní návštěvu nemovitosti

Průkaz energetické náročnosti budov pro svůj nový dům mohou lidé získat i bez toho, aby stavbu navštívil příslušný kontrolor. Některé firmy jej vystavují pouze na základě zaslané dokumentace, zákon je přitom jednoznačný – osobní prohlídka a zaměření nemovitosti jsou základním požadavkem. Proto se zpracování dokumentu na dálku rozhodně nedá doporučit. Majitelé domů si ho stejně budou muset nechat udělat znovu a místo úspory nakonec zaplatí dvakrát.

Místo úspor další výdaje

Špatně a bez návštěvy vypracovaný průkaz většinou neprojde povinnou kontrolou Státní energetické inspekce, nemá přitom smysl reklamovat ho u realitní kanceláře nebo u zpracovatele, protože ti pouze splnili zadání.

Státní energetická inspekce takový průkaz neuznává. V takovém případě si musíte nechat udělat nový a znovu ho zaplatit. Pokud jej nemáte vůbec, vystavujete se riziku 50 až 100 tisíc korun.

Státní energetická inspekce již dříve kontrolovala průkazy spojené s majetkem měst a obcí. Nyní se objevují první případy sankcí vůči soukromým osobám – krom toho, že ho mají špatně udělaný, stává se také, že ho nemají vůbec, protože to nepovažovaly za nutné. Může se to stát například v případě prodeje staršího rodinného domu – sám o sobě by průkaz zatím nepotřeboval, ale pokud jde do prodeje, musí být součástí kupní smlouvy.

Kvalita průkazu se odráží v ceně

Zprostředkování průkazu, bez toho aniž by dům někdo skutečně viděl, nabízejí například některé realitní kanceláře. Roli zde hraje jen co nejnižší cena, firmy však parametry jen odhadují na základě dodané dokumentace a fotografií, nebo si stavbu dokonce nechají jen popsat po telefonu. Takový průkaz stojí u rodinného domu kolem dvou tisíc korun, kvalitní pět až sedm tisíc.

Kdy je PENB povinný?

Průkazy jsou povinné od roku 2013 při stavbě nové budovy s plochou větší než 50 metrů čtverečních nebo při větší stavební úpravě, kam patří nejen rekonstrukce, ale také například zateplení.

Zdroj: Potrál o bydlení

Autor: Redakce Okolobytu.cz