Hluk od sousedů – co s ním můžeme udělat?

Hluk od sousedů – co s ním můžeme udělat?

Hádky, hry dětí, domácí mazlíčci, někde i jen běžný provoz – často jsou nám sousedi blíže, než bychom si přáli. Dvaasedmdesát ze sta – tolik z nás si stěžuje na nějaké rušivé zvuky, které do bytu přicházejí odjinud. Na vysokém čísle má výrazný podíl hluk, který k nám proniká právě z okolních bytů. Obtěžuje nás, ale s řešením si moc nevíme rady, případně se obáváme o dobré sousedské vztahy. Možností řešení se však nabízí hned několik.

Nechceme poslouchat sousedské šarvátky

Nejvíce si Češi stěžují na nedostatečnou zvukovou izolaci. Například domácí hádky z vedlejšího bytu obtěžují zhruba tři čtvrtiny dotázaných, kteří se s tímto jevem potýkají. 24 % respondentů se setkává s tím, že se jim nad hlavou třese strop v důsledku hlasité hudby seshora, přičemž zhruba dvěma třetinám to vadí. O něco mírnější jsou obyvatelé bytů a domů v kritice vůči dětskému pláči a hluku způsobenému zvířaty z vedlejších obydlí.

„Z průzkumu, který jsme si nechali zpracovat, vyplynulo, že kromě hlasitých sousedských hádek, lidem velmi vadí hlučná hudba a televize, zvuky rekonstrukce, ale také dupání od sousedů. Život českým domácnostem také podstatně znepříjemňují nedostatečně zateplené zdi, přítomnost plísní či malá a neutěsněná okna,“ uvádí Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny, která si nechala průzkum zpracovat.

A co nám ještě vadí? Z dalších znepříjemňujících faktorů si respondenti dále stěžovali třeba na hluk letadel, opilé lidi vracející se z restaurace či nerudné sousedy.

Problémy máme, ale ne všechny řešíme

Ačkoliv je hluk pro české domácnosti jedním z největších problémů, dvě třetiny ho neřeší a ani o tom neuvažují. Pětina z nich proto, že neví jak. „S tím se setkáváme docela často, lidem hluk vadí, ale myslí si, že například v paneláku s tím nic neudělají. Existuje ale celá řada protihlukových opatření pro všechny typy staveb, od nejjednodušších sádrokartonových desek s protihlukovou funkcí, až po náročnější izolace fasád, střech či stropů,“ popisuje Jakub Benda ze společnosti Saint-Gobain.

Češi neřeší problémy s hlukem i z toho důvodu, že se jedná o oblast, kde by si raději nechali pomoci od odborníka. A na jeho služby zhruba pětina z nich nemá dostatek peněz. „Konzultaci s profesionálem, provedení odhlučňovacích prací a celkovou rekonstrukce lze hradit z úvěru od stavební spořitelny. Sjednání úvěru je navíc jednoduché – nemusíte mít vlastní úspory nebo být stávajícím klientem,“ říká Lenka Molnárová.

Řešení? Kromě některých vyhraněných situací na to budete sami

Hned zpočátku, kdy vám začne hluk od sousedů vadit, je dobré sousedy na to upozornit. Podle koučů mezilidských vztahů je totiž běžné, že se tak sousede nechovají záměrně. Jednoduše si neuvědomují, že může být jejich hlučnost tak výrazně slyšet i v jiném bytě. Běžně se tak podaří tento problém vyřešit hned v zárodku a v poklidu. Zásadní přitom je, abychom problém řešili v reálném čase. V rámci jednoho domu se se svými sousedy budete potkávat i nadále a je dobré věnovat trochu přemýšlení a vlastní aktivity tomu, aby byly vaše vztahy pokud možno přátelské, nebo alespoň korektní.

Jak postupovat, pokud se sousedem není domluva? Tady už tak dobré zprávy nabídnout nelze. „Bohužel, pokud ruch nepřekračuje hygienické normy a je v místě a v dané situaci obvyklý, právo žádné možnosti řešení nenabízí,“ vysvětluje advokát JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., zakladatel projektu Dostupnyadvokat.cz.

Všechno si ale líbit rozhodně nemusíme nechat. „Pokud by se však rodiče chovali nějak nestandardně, například dítě vůbec netišili, schválně ho provokovali či pouštěli ‚se vykřičet‘ na terasu, je možné si stěžovat a v nejhorším i soudně požadovat zdržení se takového chování.“

Autor: Redakce Okolobytu.cz