Hypotéky čeká další omezení. Získat je už nebude vůbec jednoduché

Hypotéky čeká další omezení. Získat je už nebude vůbec jednoduché

Levné hypotéky končí, stejně tak i jejich snadné získání. Hypoteční úvěry čekají v roce 2017 další omezení. Sjednat si tak úvěr na bydlení nebude letos vůbec snadné. Bez vlastních úspor si nemovitost nepořídíte.

V loňském roce se hypotéky otřásly v základech. Především konec roku přinesl řadu změn, a to kvůli novele zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, která je účinná od 1. listopadu 2016, a kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru, který je účinný od 1. prosince 2016.

Předčasné splacení čtvrtiny hypotéky zdarma

Nový zákon klade velký důraz na bonitu klienta. Pokud poskytovatel neprověří důkladně schopnost splácet zájemce o úvěr, pak není klient povinen zaplatit úroky. Splatit musí pouze jistinu. Následkem této změny dojde ke zpřísnění podmínek.
Dále zákon o spotřebitelském úvěru přinesl změny, které potěší především spotřebitele. Nově je možné každoročně předčasně splatit čtvrtinu úvěru zdarma a nově jsou také stanoveny limity pro sankce a penále. V případě prodeje nemovitosti zatížené hypotékou, má právo klient celý úvěr splatit bez poplatků. Banka si může naúčtovat pouze skutečně vynaložené náklady, které jí s předčasnou splátkou vzniknou.
Změny jsou vesměs pozitivní pro spotřebitele, avšak nutno podotknout, že tyto novinky budou stát taktéž za zpřísněním podmínek, a to ať už klienta zajímá americká hypotéka či hypotéka na bydlení.

Za listopadový zájem o hypotéky mohou legislativní změny

Řada změn přinese bankám více administrativy a nákladů. Je tak možné, že se v nejbližších měsících dočkáme i navýšení úrokové sazby. Podle Hypoindexu byl průměrný úrok hypoték v prosinci loňského roku 1,77 %. V lednu téhož roku byla roční úroková sazba lehce přes 2 %.

V průběhu prosince nedošlo ke změně úrokové sazby. Ve stejně výši totiž byla i v listopadu, kdy poskytovatelé zaznamenaly velký nárůst zájmu o hypoteční úvěr. Lidé chtěli stihnout sjednání výhodné hypotéky ještě před účinností nového zákona. Proto prosincový propad co se počtu smluv a objemu úvěrů týká, nelze brát jako zcela relevantní. Co změny přinesou, ukáže až čas.

Sjednat 100% hypotéky bude čím dál těžší

Jen přemíra byrokracie neprodraží vlastní bydlení. Nově si kupující připlatí i kvůli zmiňované novele zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí. Od 1. listopadu 2016 je poplatníkem předmětné daně z nabytí nemovitých věcí kupující. Daň činí 4 % z kupní ceny. I s touto novinkou je nutné počítat. Na druhou stranu není vyloučeno, že prodávající tuto skutečnost zohlední v ceně při prodeji.

V neposlední řadě rok 2017 přinese i omezení, co se LTV hypoték týká. Česká národní banka doporučila všem bankám omezit 100% hypotéky. Poskytovat by se tak měly nyní jen hypoteční úvěry do 95 % hodnoty nemovitosti, od dubna 2017 jen do 90 % hodnoty nemovitosti. A centrální banka omezila i počet těchto úvěrů. Banky by tak v celkovém objemu neměly poskytnout těchto hypoték více jak 15 %. Toto omezení je však možné řešit kombinací úvěrů. Vhod tak přijde například stavební spoření či spotřebitelská půjčka.

Autor: Redakce Okolobytu.cz