Hypotéky zdražují. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby

Hypotéky zdražují. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby

Dne 3. 8. 2017 po dlouhých deseti letech rada České národní banky (ČNB) rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o 0,2 %. Nejspíše je to ale jen první vlaštovka a brzy jich takových přiletí celé hejno. Zvýšení se významně podílelo na posílení koruny. Negativně však ovlivní trh s půjčkami a samozřejmě hypotékami, které v nejbližší době zdraží. To by mohlo přivést do nesnází ty, kteří si vzali úvěr „na knop“.

Ještě loni se úrokové sazby půjček a hypoték pohybovaly na historickém minimu, to už je dnes ale minulostí. Poté co v prosinci 2016 vešla v účinnost novela spotřebitelského zákona, začaly první banky úroky zvyšovat a tohoto trendu se podle posledních informací budou držet i nadále.

Jaké bude mít zvyšování sazeb dopady?

Lidé, kteří aktuální splácí úvěry, se mohou dostat do situace, že pro ně bude splátka najednou příliš vysoká a mohou tak spadnout do dluhů. V krajním případě může dokonce začít narůstat počet exekucí. Půjčky a hypotéky navíc už nebudou tak dostupné, lidé s nižšími příjmy a všichni žadatelé, které banky neuznají za dostatečně bonitní, peníze zkrátka nedostanou.

Naopak bohatší občané se mohou začít radovat. Jejich peníze se budou lépe zhodnocovat. Nárůst by měli zaznamenat úrokové sazby na spořících účtech i termínovaných vkladech a penzijních účtech. Posílení koruny také zlevní lidem cesty do zahraniční a časem například i dovážené zboží.

Žádost o hypotéku: Je lepší čekat, nebo konat?

Standardní hypoteční úvěry i americké hypotéky zatím zdraží pouze mírně. Růst tržních sazeb totiž kompenzuje pravděpodobný pokles marží bank díky vysoké konkurenci na trhu. Ekonomové přesto varují, že vzestupná tendence bude do budoucna nadále pokračovat. Zároveň nic nenapovídá tomu, že by měli v nejbližší době klesnout ceny nemovitostí. Ideální doba, kdy zažádat o hypotéku, je proto právě teď. Otálet by se nemuselo vyplatit.

Kde zjistit aktuální sazby hypoték?

Unikátní možnost srovnání všech nabízených hypoték na trhu nabízí například portál Ušetřeno.cz. Online kalkulačka hypotéky, kterou naleznete na jejich stránkách, okamžitě spočítá, jak vysoké splátky vás budou čekat u jednotlivých bank. Na rozdíl od jiných srovnávačů také zobrazí skutečnou výši úroků a konkrétní podmínky, které se k získání sazby vážou.

Právě to bývá kámen úrazu ostatních srovnávačů. Zobrazují nejvýhodnější úroky, ale už se často zapomínají zmínit o tom, že na ně dosáhnete jedině při splnění několika dalších podmínek. Například až tehdy, pokud si sjednáte pojištění schopnosti splácet a budete aktivně využívat běžný účet u vybrané banky. Na Ušetřeno.cz se ale žádných záludností nemusíte obávat. Zde máte všechno pod kontrolou a sami si určujete, které podmínky pro získání výhodnější sazby jsou pro vás přijatelné.

Autor: Redakce Okolobytu.cz