I milimetry umí v koupelně sehrát důležitou roli

I milimetry umí v koupelně sehrát důležitou roli

Výběr obkladu pro novou koupelnu je pro nás důležitý, ale ten několikamilimetrový prostor mezi dlaždicemi příliš neřešíme. Ale měli bychom. Spára je detailem, který ovlivní celkové vnímání plochy, pomyslnou třešničkou na dortu. Její barevnost a provedení je dáno nejen vkusem majitele koupelny či kuchyně, ale také módními trendy. Spára musí ale zvládnout ještě daleko více požadavků. Koupelna, kuchyně i podlaha ji náležitě prověří.

O spáře na podlahu moc přemýšlet nemusíte. Proč?

„Protože se do spár špína snadno chytá, ale těžce se z nich odstraňuje, platí obecné pravidlo, že do exteriéru a na podlahy patří šedé odstíny spárovací hmoty, radí Ing. Tomáš Lindauer, zástupce značky RAKO a doplňuje: „Na podlaze dochází k zanášení, tvoří se skvrny, a to téměř nikdy rovnoměrně.“ Zašpinění navíc posunuje všechny barevné odstíny směrem k šedé. Další riziko pro spáry v exteriéru a především extrémní barevné odstíny představují kyselé deště, či nevhodné čisticí prostředky, které mohou barvu časem výrazně měnit.

Bez spárovačky se v koupelně neobejdeme. Proč ji tedy nepovýšit na zajímavý detail? I když to na vizalizacích není takto příliš patrné, vpravo to koupelně se zvýrazněnými žlutými spárami sluší více.

Vysoké nároky na koupelnovou spáru jsou na místě

Kreativnější nápady můžete použít v koupelně, ale nikdy nezapomínejte na základní funkci spárovacích hmot. Neměly by vsakovat vodu ani vytvářet prostředí pro množení bakterií. Naopak by měly zabránit vzniku rizikových míst v keramickém obkladu. Pro vás nejpříjemnější barvu spárovací hmoty si dnes můžete vybrat ve vzornících. Ty má k dispozici většina autorizovaných prodejců a nabídnou vám je při koupi obkladů. Spárování zkrátka nikdy nebylo jednodušší.

Vlevo bílý obklad s bílou spárou, na vizualiziaci vpravo byla zvolena kontrastní červená spára.

Výrazná barevnost? Nebraňte se

Máte-li rádi zářivé barvy, nebraňte se jim. Při plánování celkového řešení prostoru si však uvědomte, že výrazné barvy spárovacích hmot potlačují výraz barev i povrchu keramiky. Musíte počítat s tím, že se vám vizuálně změní celý prostor! Spáry výrazných barev jsou vhodné pro méně nápadité či jednobarevné druhy obkladů, které pomáhají oživit.

Extrémní barevnost je na ústupu

Spáry – zatímco mnozí se oklepou při vzpomínce na nevzhlednou tmavou cementovou hmotu, která svého času neměla alternativu, jiní mají v živé paměti boom bílých spár nebo poměrně nedávný trend extrémní barevnosti. Dnes dává většina z nás doma přednost harmonickému vzhledu a nechá si poradit od odborníků.

Autor: Redakce Okolobytu.cz