Jak bydlíme. Sny versus realita

Jak bydlíme. Sny versus realita

Foto: 123rf.com

Co nám na našem současném bydlení nejvíce vadí a jak bychom chtěli bydlet? Naše představy se od reality hodně liší a jen každý druhý z nás je se svým bydlením spokojený. Co je pro nás synonymem spokojenosti a po jakém bydlení nejvíce toužíme?

Bydlet ve vlastním nás stále láká

Na rozdíl od některých okolních zemí, se pro nás stalo synonymem spokojeného bydlení vlastnit byt. Tak to také vyplynulo z nedávného průzkumu. Pouze polovina Čechů (51 %) je spokojena se svým bydlením. Zpravidla se jedná o ty, kteří mají nemovitost v osobním vlastnictví. Přitom je to právě vlastnické bydlení v podobě SVJ, které s sebou nese některé obtížně řešitelné situace při společném rozhodování.

Sny versus realita

Po vlastní nemovitosti (98 %) touží drtivá většina Čechů. Obvykle se jedná o lidi mladé do 29 let (79 %), nebo bydlící u rodičů (85 %). Jaká je ovšem realita? Pouze 30 % dotázaných je schopno nebo ochotno naspořit vstupní investici pro koupi nemovitosti vyšší než 200 000 Kč. Snímek obrazovky 2017-04-24 v 12.19.51.pngBydlení a náš pocit štěstí spolu souvisí více, než bychom mysleli

Výzkum se ovšem nezaměřil pouze na to, jak Češi bydlí, ale též jak tato situace souvisí s pocitem štěstí. Nejvíce se cítí šťastni ti, kteří jsou spokojení s bydlením, a to 2 ze 3 dotázaných. Naopak více než čtvrtina respondentů uvedla, že nejsou spokojeni se svou současnou bytovou situací a zároveň se necítí šťastni. Výzkum ukázal též vliv bydlení na dobré vztahy s lidmi v jedné domácnosti. Ti, kteří jsou spokojení s bydlením zároveň mají dobré vztahy s lidmi, s nimiž žijí (84 %) a méně pociťují stres.

O výzkumu

Online výzkum Češi a bydlení probíhal v průběhu dubna 2017 s využitím panelů respondentů společnosti IPSOS Populace.cz na vzorku 1000 respondentů.

Autor: Redakce Okolobytu.cz