​Jak na to? Rychlého úklidového průvodce využijete nejen na sváteční úklid

​Jak na to? Rychlého úklidového průvodce využijete nejen na sváteční úklid

Foto: J.A.P.

Vánoce mají řadu kouzel. Velký sváteční úklid samy ale provést neumí. Tak to opět zbude na vás. Zmocňuje se vás okamžitě panika? Ani velký úklid nemusí být žádné peklo. Postupy správného a rychlého úklidu pro vás připravili ti nejpovolanější - sami výrobci našeho vybavení bytu.

Okna – snadno a beze skrvrn

Čistá okna… to je jeden z hlavních cílů každého vánočního úklidu. Jak se vyvarovat nechtěných skvrn na oknech? Běžné nečistoty můžete odstranit s pomocí jemného hadříku a čisticího prostředku. Rozhodně se ale vyvarujte čisticích a lešticích prostředků na bázi rozpouštědel nebo těch, které obsahují agresivní látky. Nedoporučují se také odstraňovací čističe, jako je aceton či zředěné syntetické pryskyřice. Toto vše by mohlo rám a i sklo okna nevratně poškodit.

A co kování?

Nejen samotná okna, ale také okenní kování si zaslouží zvláštní péči. „Minimálně jednou ročně, je třeba promazat kapkou oleje části kování, které jsou vystaveny největší zátěži. Jde zejména o panty, zavírací díly či sklopné nůžky,“ sděluje Ing. Miroslav Culka. Při mazání se rozhodně nedoporučuje používat kyselé a pryskyřici obsahující tuky, které mohou narušit pozinkovanou ochranu proti korozi na povrchu kování. „Nejvhodnějším prostředkem je olej od odborných výrobců či bílá vazelína ve spreji. Důležité je ale také kontrolovat upevnění jednotlivých vrutů. Uvolněné vruty či jejich ulomené hlavy je potřeba neprodleně utáhnout, respektive vyměnit,“ upozorňuje Ing. Miroslav Culka ze společnosti DAFE-PLAST, výrobce plastových a hliníkových oken a dveří.

Vánoce s čistým (protislunečním) štítem

Ač jsou vnější screenové rolety tkaninové, zvládají venkovní prostředí velice dobře a stejná je i jejich údržba. „Opět vlažná voda s běžným saponátem a následné opláchnutí screenových rolet jemným proudem z hadice a mytí máte, alespoň co se stínění oken týče, hotové,“ radí za značku Minirol Radek Havelka.

Dveře – žádná námaha

Na odstranění běžných nečistot na povrchu dveří obvykle stačí použít suchý nebo navlhčený hadřík. Jak ale postupovat v případě trvalejších skvrn? „Při údržbě velmi záleží na povrchovém materiálu dveří. Například k čištění dveří s dýhovaným povrchem lze použít pouze mýdlový čistič a minimum vody. Měli byste se vyhnout použití abrazivních prostředků, nebo přípravků na bázi agresivních chemických látek, které by mohly přírodní povrch dveří narušit,“ upozorňuje Martin Dozrál ze společnosti Solodoor. V případě dveří s umělými povrchy, jako jsou lamináty, nemusíte postupovat tak opatrně. Jsou totiž hodně odolné a jen tak něco je nezaskočí… Určitě dobře poslouží měkký hadřík nebo houbička a běžný saponát určený k údržbě nábytku.

Dveřní kování i nerezové povrchy domácích spotřebičů – žádný otisk!

Očistit a zároveň ochránit si zaslouží jednou v roce i dveřní kován. Pro kliky využijte speciální přípravek od jejich výrobců. „Existují speciální čisticí prostředky, chránící povrch klik před tvorbou viditelných otisků prstů. Jsou určený především pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl,“ doporučuje Roman Ulich, designér společnosti M&T. Tyto prostředky můžete použít také na všechny domácí spotřebiče s nerezovou povrchovou úpravou.

Na koupelnový nábytek si vystačíte s mýdlovým roztokem

Koupelnový nábytek se doporučuje na svém povrchu otřít švédskou utěrkou, mírně navlhčenou v mýdlovém roztoku. „Pro lesklé povrchy – ať už stříkané, akrylátové nebo lakované určitě nikdy nepoužívejte žádné brousící a drsné čistící materiály, které by mohly lesklý povrch poničit. Navíc za žádných okolností nevyužívejte čisticí materiál obsahující alkohol,“ upozorňuje Ing. Zdeněk Blažek ze společnosti Dřevojas.

A víte, že pomocí antistatických přípravků zbavíte plochu nábytku prachu a nečistot a zároveň zamezíte jejich dalšímu usazování?

Umyvadlu a sprchovému koutu dodejte lotosový efekt

Umyvadlo jako takové nepotřebuje speciální umytí při vánočním úklidu, ale je dobré jej alespoň jednou v roce posílit na jeho odolnosti. Existují přípravky, které umí vytvořit povrchovou hydrofobní úpravu. V podstatě jde o nano vrstvu, která vytváří ochranný povlak zvyšující hygienické vlastnosti ošetřeného povrchu. Veškeré možné nečistoty se nabalují na kapky vody a po takto ošetřeném povrchu stékají. Tato vlastnost je často označována jako tzv. lotosový efekt.

Jak na nábytková dvířka?

V případě ušpinění dvířek je důležité skvrny co nejdříve smýt vodou s přídavkem běžného čisticího prostředku. Pokud jsou skvrny mastné, doporučuji použít horký roztok mazlavého mýdla. „V případě těžce odstranitelných skvrn jako je třeba zaschlý lak na nehty doporučuji použít bezacetonový odlakovač. Pokud máte dvířka od kvalitního výrobce, tak se odlakovače, technického benzínu či jiných běžných domácích chemikálií nemusíte obávat. Povrch dvířek bez problémů vydrží,“ radí Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Máte doma dvířka ve vysokém lesku a podařilo se vám je poškrábat? Pokud máte lesklou folii, nic s tím nenaděláte… poškození bohužel nejde opravit. V případě, že máte dvířka lakovaná, lze sice poškození opravit novým nánosem laku, ale toto znamená poškozený kus nábytku dopravit k výrobci… Relativně jednoduchá je situace, kdy máte váš lesk na nábytku z akrylátu, přesněji řečeno z T.acrylicu, u kterého můžete drobné škrábance vyleštit pomocí opravné sady.

Sklo – záleží na provedení

Čiré sklo a Grafosklo

Jednoduše a rychle – tak se udržují celoskleněné plochy s čirého skla nebo Grafoskla (sklo s vnitřní grafikou). Vystačíte si totiž s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna! Můžete ale použít i přípravky na mytí skel, které ulehčí i finální leštění. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčí vám to práci a efekt bude dokonalý.

Leptané či pískované sklo

Pouze čistá voda! Nic jiného! To je hlavní rada pro povrchově upravená skla – leptaná či pískovaná. Běžné přípravky na čištění skla totiž mohou poškodit jejich povrchovou úpravu. „Navíc pískované i leptané sklo vždy umývejte celoplošně, a to i tehdy, pokud je znečištěná pouze malá část. Nejlepší způsob mytí je krouživými pohyby s minimálním množstvím vody, aby sklo dlouho neschlo a netvořily se na něm tzv. mapy,“ radí Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

Leptané sklo nechte uschnout přirozenou cestou, ale pískované sklo raději po umytí otřete do sucha.


Autor: Redakce Okolobytu.cz