Jak nám s bydlením pomůže stát? Díl II: Program Panel 2013+

Ve většině případů se modernizace a rekonstrukce bytových domů neobejdou bez financování z jiných než vlastních zdrojů, případně obě možnosti kombinujeme. Na financování těchto nákladných akcí nabízejí banky řadu speciálně připravených úvěrů. I když jsou současné podmínky, díky velmi nízkým úrokovým sazbám, velmi výhodné, program Panel 2013+ nabízí podmínky ještě výhodnější.

Panel 2013+ – nízký úrok, až 30 let splácení a žádné poplatky

SFRB nabízí od roku 2013 nízkoúročený program Panel 2013+ . Program je určen pro všechny vlastníky bytových domů, bez rozdílu technologie výstavby (panelové, cihlové) a mohou jej využít družstva, společenství vlastníků, fyzické a právnické osoby, stejně jako města či obce. Program poskytuje nízkoúročené úvěry na opravy a modernizace bytových domů, kdy je kladen důraz na komplexní opravy, tak aby vlastníci vynakládali finanční prostředky účelně. Program je unikátní v tom, že nabízí možnost fixace úroku po celou dobu splatnosti, kterou lze nastavit až na 30 let. U SFRB je možné žádat o úvěr s úrokem 0,75% a fixací na 10 let. Dosud program využilo na 150 bytových domů v celé ČR a podařilo se tak zlepšit bydlení ve více než 4 000 bytech.

Doba splatnosti: úvěru do 10 let

Výše úroku s fixací na celou dobu splácení: referenční sazba Evropské unie, minimálně však 0,75%

Doba splatnosti úvěru 10 – 20 let

Výše úroku s fixací na celou dobu splácení: referenční sazba Evropské unie, minimálně však 0,75% + 1% p.a.

Doba splatnosti úvěru 20 – 30 let

Výše úroku s fixací na celou dobu splácení: referenční sazba Evropské unie, minimálně však 0,75% + 2% p.a.

/zdroj: Státní fond rozvoje bydlení/

Na jaké opravy je Panel 2013+ nejčastěji využíván?

Mezi nejčastější opravy v programu Panel 2013+ jistě patří zateplení obvodového pláště budovy, oprava a izolace střechy, výměna oken, oprava vnitřních konstrukcí. Dále je to oprava lodžií nebo balkonů, výměna výtahu a vstupních dveří s obnovou schodů a zábradlí.

Jaký je typický žadatel?

O úvěr nejčastěji žádá bytový dům s 23 bytovými jednotkami a průměrnou výší poskytnutého úvěru 3,3 mil. Kč. Díky nízkému úroku si žadatelé fixují splatnost po dobu 10 let. To znamená, že měsíční splátka na jednu bytovou jednotku vychází na velmi přijatelných 1 300 – 1 400 Kč, zatížení rodinného rozpočtu vlastníků bytů je tedy minimální a naopak komfort bydlení maximální.

Zcela bez poplatků, s mimořádnými splátkami i předčasným splacením

Za poskytnutí úvěru na opravy a modernizace bytových domů se neplatí žádné poplatky ani za jeho správu a vedení. Je možné jej splatit předčasně nebo zaslat mimořádnou splátku kdykoliv v době trvání úvěru. I tyto služby jsou zcela zdarma. Žádosti a dokumenty, které jsou nezbytné pro přiznání úvěru, naleznete na stránkách SFRB. Využít také můžete bezplatně konzultace s pracovníky státního fondu, jak po telefonu, tak osobně a to v Praze nebo Olomouci.

Kompletní informace na www.sfrb.cz

Předchozí díly:

Jak nám s bydlením pomůže stát? Díl I: Od rekonstrukce až po stavbu domu

Autor: Redakce Okolobytu.cz