Jak připravit chalupu na zimu?

Jak připravit chalupu na zimu?

I když máme možná před sebou ještě několik hezkých víkendů, blíží se doba, kdy budeme muset naše víkendové chalupy připravit na zimu. Na co bychom rozhodně neměli zapomenout, aby nás na jaře nečekalo žádné nepříjemné překvapení?

Vypusťte vodu a vyprázdněte bojler

Péče o vodu je vůbec nejdůležitější a majitelé by jí měli věnovat patřičnou pozornost. Před nástupem zimy je třeba vypustit vodu ze všech trubek, hadic a rozvodů. Začněte tím, že uzavřete hlavní přívod vody, otevřete všechny kohoutky a vyčkejte, až všechna voda odteče. Zbytková voda by během mrazivých měsíců mohla nadělat velké škody v celém objektu. Zmrzlá voda umí zničit nejen potrubí, ale také spotřebiče nebo toaletu. Pokud je vaše chata nebo chalupa vybavená bojlerem, nezapomeňte ho odpojit od zdroje proudu a vypustit – otevřít vypouštěcí ventily ohřívače i potrubí. Na jaře pak bojler zase vypláchněte čistou vodou.

Zkontrolujte střechu a okapy

Pozornost při zazimování patří také střeše a okapům. Posunutá nebo chybějící střešní taška může během zimy zapříčinit masivní zatékání a vlhkost v celém domě. Po kontrole krytiny též důsledně prohlédněte střešní latě. Ty nahnilé nebo jinak porušené raději vyměňte. Pod tíhou sněhu by se střecha mohla propadnout.

Součástí střechy jsou samozřejmě i okapy. Před zimou musejí být všechny okapy dobře vyčištěné. Nahromaděné usazeniny a voda snadno zmrznou a stejně jako plné potrubí popraskají. Padající listí by mohlo okapy pro změnu ucpat a jarní tající sníh by neměl kudy odtékat.

Přes zimu je jistější vypnout elektřinu

Pokud to nevyžaduje bezpečnostní systém, je před opuštěním chaty rovněž dobré vypnout elektřinu. Předejdete tak nehodám způsobeným například zkratováním,“ radí Michal Doležel z projektu E.ON Rádce.

Pozor na vlhkost

Ke kondenzaci vlhkosti ve stěnách dochází zpravidla při náhlém oteplení, kdy se vlhký venkovní vzduch sráží v prochlazeném zdivu. „Pokud dochází k nahromadění větších závějí sněhu u vnější stěny, hrozí poškození omítky a zdiva. Tomu lze předejít přichycením nopové fólie na ohrožená místa. Nepustí sníh ke stěně a současně umožní její mírné odvětrání,“ vysvětluje Karel Murtinger, energetický poradce společnosti Ekowatt. Kromě toho se v chatě vyplatí před zimou odtáhnout ode zdí všechen nábytek, aby se netvořily plesnivé skvrny.

Odstraňte potraviny, lákají hlodavce

Lednici s mrazákem vyprázdněte, vymyjte octovou vodou a odpojte ze zásuvky. Spotřebiče nezavírejte, ať mohou vyschnout a zbytky vody v nich nezpůsobí plíseň. V chatě nenechávejte žádné potraviny, snad kromě zavařenin. Lákají totiž hlodavce, kteří se do chat a chalup v zimě stahují. Odborníci také radí nechat otevřené i skříně a úložné prostory. Díky většímu přístupu světla si v nich hlodavci nebudou dělat skrýše.

Zajistěte chalupu proti vloupání

Přestože asi nikdo na chatě nenechává cennosti a drahé vybavení, terčem vloupání se může stát prakticky každý objekt. I u chalupy se proto vyplatí investovat do vstupních dveří s vyšším stupněm bezpečnosti. Okna ochrání dřevěné okenice na zámek nebo klasické kovové mříže. Zpevnit sklo v oknech lze též bezpečnostní fólií, jež v případě rozbití okna udrží sklo při sobě. Nezapomeňte na sklepní okna, případně na zadní vchod. Uchováváte-li například v zahradním domku nářadí nebo zahradní techniku, na zimu je přeneste do chalupy, nebo i toto místo zajistěte proti vloupání.

Autor: Alice Navrátilová