Jak se vyplatí koupě bytu v letošním roce?

Jak se vyplatí koupě bytu v letošním roce?

Ceny bytů a domů v Česku již několik let míří vzhůru a zdá se, že ještě nedosáhly na svůj strop. Zvláště v posledních dvou letech se růst cen nemovitostí zrychluje a láme rekordy. Někteří mluví o vzniku realitní bubliny, která brzy splaskne, jiní předpovídají trvalejší růst. Jaká doporučení pro nás analytici realitního trhu pro rok 2018 mají?

Investici do nemovitostí zbytečně neodkládejte

Kromě rostoucích cen nemovitostí zhoršuje dostupnost bytů i klesající dostupnost hypoték, ke kterým dochází zvyšováním úrokových sazeb. Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, nevyplatí se čekat.

Na domácím realitním trhu je poněkud rušno. Rychlý růst cen nemovitostí, horší dostupnost hypoték kvůli regulacím ČNB a dlouhá stavební řízení. Růst cen nemovitostí se zřejmě jen tak nezastaví, a to platí především o bytech v centru velkých měst. Jen v Praze se cena za metr čtvereční v loňském roce zvýšila zhruba o pětinu. Poptávka po novém, vlastnickém bydlení je vysoká a spousta lidí, kteří uvažují o koupi bytu či domu, přemýšlí, jestli má smysl ještě s nákupem vyčkávat na příznivější okamžik.

K tomu je třeba vzít v úvahu dosavadní měnovou politiku a další ekonomické faktory. Nezaměstnanost je velmi nízká a kupní síla českých domácností roste. Donedávna byly úroky z hypoték relativně nízké a naopak spořící účty mají aktuálně nízké úročení. Lidé se tak ve snaze ochránit své úspory před znehodnocením uchylují k nákupu nemovitostí. Nyní při rozhodování o koupi investiční nemovitosti či vlastního bydlení bude hrát velkou roli fakt, že sazby hypoték se dostanou po dlouhé době z dlouhodobých minim směrem vzhůru. Vyčkávat s koupí i nadále by se tedy nemuselo vyplatit.

Jak se vyplatí pronájem bytu?

Nechat ležet úspory ladem je podobné jako zakopat své jmění na zahradě. Po pár letech můžete zjistit, že vám značná část mincí zrezivěla a vaše bohatství bylo znehodnoceno. To samé udělá s vašimi úsporami inflace. Za deset let spoření mohou mít ušetřené prostředky i o 50 % nižší hodnotu. Pokud chcete s penězi naložit tak, aby neztratily svou hodnotu ani po čase, a ještě navíc generovaly zisk, vyberte si bezpečný a zároveň výnosný způsob uložení peněz. Investice do nemovitostí jsou odjakživa považovány za konzervativní a nejméně rizikovou investiční variantu.

„Česká ekonomika rychle roste, v současné době je u nás jedna z nejnižších nezaměstnaností v celé Evropě. To způsobuje, že je náš pracovní trh oproti minulosti, kdy k nám proudily za prací lidé převážně z východu či jižních států postižených krizí, zajímavý i pro pracovní síly z bohatších států, jako je Británie či Francie. Ve větších městech narůstá populace, což jde ruku v ruce s nedostatkem bytů a zvyšujícím se nájemným. Obecně platí, že nejvýhodnější čas pro nákup nemovitosti je vzhledem k očekávanému vývoji na trhu realit právě teď,“ vysvětluje investiční příležitost David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International.

Běžný výnos z pronájmu investičního bytu se pohybuje kolem 3 – 4 % p. a. Navíc se investice zhodnocuje časem. To znamená, že ji prodáte zpravidla dráž, než jste ji koupili. Proto celkové průměrné meziroční zhodnocení profesionálně zprostředkovaných a spravovaných nemovitostí dosahuje 9,7 %.

Autor: Daniela Borská