Jak se zbavit rosení oken?

Jak se zbavit rosení oken?

Se začátkem topné sezóny se v mnohých bytech či domech začnou objevovat problémy s rosením oken nebo dokonce s plísněmi. Za nejčastější viníky bývají označována nová plastová okna. Rosení skel často provází právě komentář, že dříve jste žádné takové problémy neměli. To je jeden z velmi častých omylů.

Za rosení skel nemohou okna, ať už jsou zhotovena ze dřeva či plastu

Pokud se problémy s vlhkostí projeví většinou v zimě, je omyl myslet si, že za plíseň nebo rosení mohou nová okna. Ta mnohem lépe těsní než ta předchozí, a tedy podle některých „nedýchají“. Příčinou rosení oken je ale zvýšená vlhkost v domě, která nemá kudy odcházet.

Pokud se totiž snažíte v zimě šetřit teplo a málo větráte, přebytečná vlhkost zůstává uvnitř a na nejchladnějších místech interiéru – většinou na nezateplených stěnách nebo okenních tabulích – začne kondenzovat. Proto je již při zařizování pokojů dobré myslet na to, aby závěsy nebo záclony nezakrývaly topení a nebránily účinnému proudění teplého vzduchu. Problémem může být i nábytek postavený příliš blízko nezateplených obvodových stěn.

Správné větrání

Nejlevnějším a účinným způsobem, jak se zbavit přebytečné vlhkosti, je správné větrání. Snížíte tak nejenom vlhkost, ale i množství oxidu uhličitého v místnosti. Moderní okna mají možnost otevírání na ventilaci nebo na tzv. mikroventilaci. Pokud jste v létě zvyklí na tento způsob větrání, v zimě na něj raději zapomeňte. Větráním na ventilaci v zimě se doba pro výměnu vzduchu prodlouží, dochází tak ke zbytečným ztrátám drahocenného tepla a prochlazení stěn. Optimální z hlediska úspory tepla je v zimě intenzivní nárazová výměna vzduchu několikrát denně – tedy nechat okno pár minut otevřené dokořán.

Jaká by měla být relativní vlhkost v bytě?

Není na škodu pořídit si vlhkoměr a věnovat pozornost teplotě i vlhkosti v bytě. Stačí mít na paměti, že při teplotě kolem 21°C by neměla relativní vlhkost v bytě překročit 50 %. Pokud se objeví například vlhký proužek kondenzátu v dolní části oken, je dobré ho setřít.

Plíseň lze odstranit přípravky běžně dostupnými v drogerii nebo použít nátěr, který její výskyt omezuje. Jsou to ale pouze krátkodobá řešení a zásadní je omezit příčinu jejich vzniku. Při nedodržování zásad správného větrání se budou tyto problémy vyskytovat pořád.

S výměnou vzduchu nám mohou částečně pomoci i některá technická řešení

Problém s přebytečnou vlhkostí lze řešit pomocí rekuperačních systémů, které odvedou z místností vlhkost, ale teplo vrátí zpět. Rekuperační systém představuje optimální řešení jak z hlediska optimální výměny vzduchu, tak i pro naši peněženku.

Abychom udrželi v bytě vhodnou místu vlhkosti nám mohou pomoci přívodní větrací štěrbiny, které jsou integrované přímo v oknech. Je to jednoduché řešení za přijatelnou cenu. „Okenní větrací štěrbiny umožňují buď manuální nastavení průtoku vzduchu, nebo zajistí výměnu vzduchu automaticky podle vlhkosti uvnitř místnosti. Větrací štěrbiny pracují na principu prodlužování polyamidového pásku reagujícího na vlhkost, a proto k fungování nepotřebují žádný zdroj energie,“ vysvětluje Ing. Korbelář ze společnosti Otherm.

Nepodceňujte ani technické parametry oken

Pokud se na nákup nebo výměnu oken teprve chystáte, měli byste vědět, že i vhodné technické parametry oken mohou rosení omezit. Důležitým parametrem je například teplý meziskelní rámeček a hloubka uložení zasklení v profilu. Nerezové rámečky běžné v minulosti jsou často příčinou vzniku vlhkého proužku v dolní části skel, a to zejména v zimě po ránu.

V neposlední řadě byste měli myslet na to, že i to nejlepší okno můžete nenávratně zničit špatnou montáží. Nejde zdaleka jen o správné vodorovné osazení oken a jejich ukotvení. Podstatné je ošetření připojovací spáry. "Nestačí jen její vyplnění montážní pěnou, je třeba použít speciální exteriérové a interiérové fólie či pásky, které zabrání prostupu vlhkosti připojovací spárou. Chrání tak izolační pěnu před degradací vlivem vlhkosti a UV záření a dlouhodobě zachovávají výborné tepelně izolační vlastnosti připojovací spáry,“ radí Ing. Kašpar ze společnosti Vekra.

Autor: Daniela Borská