Jak se zbavit vos? Jejich hnízdo přímo v domě možná máte i vy

Jak se zbavit vos? Jejich hnízdo přímo v domě možná máte i vy

K vosím hnízdům přímo v domech ve městech jsou desinsekční firmy právě teď, na jaře, voláni i dvacetkrát do měsíce. Vosy se zabydlují ve štěrbinách, mezi fasádou a zateplením, pod podlahou, mezi okenními rámy nebo ve střešních štítech. O svých rizikových sousedech přitom dlouho nemáme ani tušení.

Myslet si, že ve městech se nás vosy netýkají, je velký omyl. Právě tady mají naprostý ráj. Lákají je stánky se zeleninou, odpadky, předzahrádky u restaurací s limonádami. A vosa nepohrdne ani klobásou! Hmyzem a masem se totiž živí vosí larvy.

Jste přesvědčeni, že vosí hnízdo byste přece nepřehlédli?

Vojtěch Šmída z dezinsekční společnosti provozující portál Deratiz.cz nás ale rychle vyvede z omylu. Vzpomíná na byt, kam ho majitelka zavolala kvůli mravencům. „Zaslechl jsem hučení vos. Paní majitelka tvrdila, že to není možné, ale nakonec jsme vosí hnízdo skutečně našli. Bylo za stěnou, v nepoužívané místnosti. Vosy dovnitř doslova prolézaly zdí – otvorem po vypadlém šroubu v parapetu okna,“ vzpomíná na překvapivé odhalení Šmída. Spolupracující vosy se opravdu hned tak ničeho nezaleknou – společným úsilím jsou schopny se prokousat i betonem.

Vosy často bydlí ve štěrbinách, mezi fasádou a zateplením, pod podlahou, mezi okenními rámy nebo ve střešních štítech. Místo osídlí oplodněná královna, která začne budovat pevné buněčné hnízdo. To se za chvíli začne plnit množícími se vosami. Pokud je to v bezprostřední blízkosti vašeho okna, balkónu nebo lodžie, mohou vás na vosí hnízdo upozornit samy jeho obyvatelky, létající dovnitř a ven.

Své sousedy nešpehujte

Jestli vás vosí svět fascinuje a rozhodli jste se vstupní otvor ve spáře fasády domu sledovat, mějte se na pozoru. Před vstupem do hnízda hlídkuje vosa. Jakmile zjistí, že je spára sledována, k preventivní hlídce se přidává dvojice dalších vos, které pak společně v trojúhelníkové formaci vstup střeží. Za této situace je další zkoumání vosích zvyklostí už na vlastní nebezpečí.

Setkáte-li se s vosou tváří v tvář, nepanikařte. Nedělejte prudké pohyby a nesnažte se jí odhánět. Tak máte stále poměrně vysokou šanci, že setkání zůstane pro vás bez následků. Bojovat s rozzuřenou vosou nebývá rovnocenný match.

Pozor na chyby, které vosy neodpouští!

Mít ve své blízkosti vosí hnízdo je v každém případě rizikové. Na to, jak se zbavit vos, koluje na internetu mnoho rad: Zalijte vchod vroucí vodou, zasypte pískem, zastříkejte pěnovou izolací, vhoďte dovnitř zapálený sirný knot, vystříkejte vchod sprejem proti lezoucímu hmyzu, vysajte vosy vysavačem na listí. Odborníci ale před těmito pokusy varují. Výsledek takové akce bývá často podobný, a jak Vojtěch Šmída s úsměvem říká, bude záležet na tom, jak rychlé máte nohy. I když si budete myslet, že máte situaci pod kontrolou, nevíte, zda o metr dál nemají vosy další otvor. Rozzuřené vosy vás tak bleskurychle dokážou napadnout ze zálohy.

Bez nadsázky závažné problémy mohou nastat v případě alergické reakce. Likvidace vosího hnízda proto vyžaduje zkušenosti a odpovídající oblečení i vybavení. Důležité je i zvolit vhodnou dobu. Ideální čas na hubení vos je v noci, kdy jsou v klidu ve hnízdě a odpočívají.

Odstranění vos je lepší svěřit odborníkům

Kdo nám od vos pomůže? Na prvním místě nás napadnou hasiči. Ti ale přijedou pouze v případě, kdy vosy bezprostředně ohrožují lidské životy, případně pokud je hnízdo na veřejné budově. Vlastníci domů – bytová družstva, SVJ i soukromí vlastníci musí využít placených služeb odborných firem. Cena za profesionální likvidaci vosího hnízda se pohybuje od 900 do 1 900 Kč bez DPH podle náročnosti zásahu.

Autor: Redakce Okolobytu.cz