Jak si chráníte svá online data? Hrozí vám kyberkriminalita i vykradení bytu

Jak si chráníte svá online data? Hrozí vám kyberkriminalita i vykradení bytu

Většina rodin běžně každodenně doma využívá počítače, tablety či smartphony. V online prostředí trávíme hodně času a zadáváme tam i mnoho osobních údajů. Aktuálně však přibývá kybernetických útoků, zneužití dat online nebo i využití informací na internetu zloději bytů. Jak si chráníte své soukromí na internetu vy?

Otázky ochrany osobních údajů jdou ruku v ruce s problematikou kybernetické kriminality. Jedním ze základních uživatelských prohřešků je nedostatečná ochrana vlastního soukromí. A nejde jen o sdělování informací osobního charakteru a jejich šíření v prostředí sociálních sítí, ale i o tak základní chyby, ke kterým patří sdílení a sdělování přístupových hesel do uživatelských profilů, nedostatečná ochrana identifikačních údajů, včetně čísel platebních karet nebo pořizování a šíření fotografií se sexuálně explicitním obsahem. Uživatelé si často neuvědomují, do jaké míry se takové aktivity mohou obrátit proti nim a k čemu mohou vést. Případy vydírání na základě zneužívání osobních údajů, zneužívání elektronických médií, účtů a profilů jsou jednoznačným důkazem faktu, že se jedná o problém, který se týká každého uživatele online prostoru bez rozdílu věku.

Chraňte svá data

„Každý uživatel online prostoru, ale především děti a mládež, by si měl uvědomovat hodnotu svých osobních údajů a odpovídajícím způsobem si je chránit. To úzce souvisí i s digitální stopou, kterou dnešní mládež narozená už do internetového věku generuje velmi intenzivně. Internet má paměť a informace z něj, alespoň v tuto chvíli, nelze nijak vymazat,“ říká k tématu Jiří Palyza, výkonný ředitel Národního centra pro bezpečnější internet.

Jako reakce na kybernetické útoky se chystají legislativní změny, které budou mít dopad na prostředí firem a škol, ale i běžných občanů, uživatelů online prostoru. „Problematika ochrany osobních údajů a chystané legislativní změny dopadnou plnou vahou rovněž na školy, které jsou držiteli čím dál více osobních údajů. Ty mají cenu i pro pachatele trestné činnosti. Příklady ze zahraničí a přímo mířené útoky ukazují, že vzdělávací instituce se stále častěji stávají cílem útočníků a obětmi ransomware. Podobně jako významné firmy či instituce budou muset i školy věnovat více pozornosti zabezpečení svých dat a ochraně před kybernetickými útoky. Za účelem prověření bezpečnosti webových aplikací nabízí naše sdružení již několik let školám bezplatnou službu Skener webu určenou pro penetrační testování,“ uvedl na tiskové konferenci Kyberkriminalita a ochrana soukromí Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.

Pozor na sociální sítě, jde vám o majetek

Samostatnou otázkou je ochrana dat na sociálních sítích. Sdílení fotografií či videí na sociálních sítích je parketou zejména dětí a dospívajících. Neuvědomují si, že sdílený obsah může ohrozit jejich bezpečí. Často se jedná o děti ve věku cca 9-13 let, toužící stát se blogery či vlogery a to zejména v prostředí Instagramu či Youtube, kam sdílejí fotografie či videa ze svého soukromí.

„Češi sdílejí na Instagramu čím dál více ze svého osobního života a neuvědomují si, ke kolika lidem se tyto informace dostávají. Nebezpečná je zejména lokalizační funkce Instagramu, která přes váš telefon přesně určí vaši momentální polohu a přiřadí jí k dané fotce. Tuto polohu pak umístí na reálnou mapu, přes kterou si pak může kdokoliv na Instagramu polohu vaši i vašeho bytu snadno a pohodlně dohledat,“ říká Ivan Pavlíček, bezpečnostní expert ze společnosti Next. Toho často využívají zloději bytů. Zloděj vyhledá uživatele, kteří jsou, nebo zakrátko budou na dovolené a přes funkci lokalizace si najde jejich adresu. Díky fotkám z domova má navíc jasnou představu o tom, jaké cennosti se v bytě nacházejí.

Jak se chránit? Vyvarujte se jakýchkoliv osobních informací na sociálních sítích. Konkrétně na Instagramu odborníci na bezpečnost a kybernetickou kriminalitu jednoznačně doporučují uzavřít svůj profil a nenechat ho veřejně přístupný. Dále vypnout lokalizační funkci svého telefonu, nesdílet fotky z vašeho domova, stejně jako přílišné množství vašich osobní informací – včetně informací o tom, kdy se zrovna vyskytujete mimo domov.

Autor: Redakce Okolobytu.cz