Jak si pořídit družstevní byt na hypotéku

Družstevní bydlení zůstává i přes odlišný právní pohled oblíbenou a relativně levnou variantou, jak se časem dostat k vlastnictví bytu.

Pořízení družstevního bytu má jeden velký háček. Nekupujete byt jako takový, nýbrž členský podíl, který vyjadřuje poměr drženého podílu a jeho ekvivalent přepočtený na jeden byt. Tento podíl nelze použít jako podklad pro získání hypotéky. Existují však dva způsoby, jak se dostat ke kýženému bytu a využít na jeho uhrazení cizích zdrojů, jak se v bankovním slangu říká úvěrům.

Z tohoto důvodu je proto pořízení bytu na úvěr komplikovanější, než když bude daná realita ryze ve vašem osobním vlastnictví. Financování družstevního bytu prostřednictvím hypotéčního úvěru je možné pouze dvěma způsoby. První z nich je, že svou zastavíte jinou nemovitost, na kterou vám dá banka hypotéku. V podstatě jde o klasickou americkou hypotéku.

Druhou možností je převedení bytu do osobního vlastnictví do jednoho roku od jeho pořízení. Jde o zvláštní typ družstevního bytu. Pro získání hypotéky je nutné mít souhlas vlastníka, kterým je družstvo, že se tak stane a rovněž se bance smluvně zavázat, že po uplynutí dané doby zřídíte na bytovou jednotku zástavní právo.

Rozdíl mezi osobním a družstevním bytem

Vlastnictvím běžného bytu je, že držíte konkrétní bytovou jednotku, kterou lze v rámci bytového domu dohledat a která fyzicky existuje. Byt je v tomto případě zapsán do katastru nemovitostí a vaše vlastnictví je veřejné. U družstevního bydlení jde pouze o interní evidenci dané právní osoby v podobě bytového družstva. Držení družstevního podílu se nedá veřejně nikde dohledat.

V případě družstevního vlastnictví máte v rukou pouze ideální podíl na celém bytovém domě, přičemž jeho vlastnictví je společné. Záleží pouze na vás, jakému typu vlastnictví dáte přednost.

Autor: Redakce Okolobytu.cz