Jak sjednotit obývák s kuchyní

Jak sjednotit obývák s kuchyní

Trendem poslední doby je propojení obýváku a kuchyně do jednoho velkého celku. V krajních případech není znatelné, kde jedna „místnost“ začíná a druhá končí. Vyladit takový prostor je otázka estetiky a někdy i nutnosti technických řešení.

Obývák společný s kuchyní je výhodný v tom, že je rodina více pohromadě, vypadá opticky příjemně a poskytuje více prostoru – byt„se nafoukne“. Ale jaký je postup při zařizování takového prostoru? Seřadili jsme pro vás 4 body podle priority uvažování: materiál, barva, rozvržení prostoru a funkčnost.

1. Materiál

Hlavní roli hrají materiály kuchyně – od nich se odvíjí barvy a tvary prostoru a vybavení. Ty jsou na vašem uvážení: masiv, lamino, tvrzená fólie, kámen, apod. Celý interiér by se měl ucelit podle jednoho dominantního materiálu a harmonicky sladit (ale zároveň si každá místnost musí zachovat svou individualitu), protože právě z toho vzniká příjemné prostředí. Například dřevěný masiv jde dohromady s koženými sedačkami a skleněným stolem v obývacím pokoji; v moderní kuchyni můžete najít lak v odvážných barvách v kombinaci s kovem.

Jednota vychází z opakující se kombinace materiálů. Kuchyňská studia nabízejí ke kuchyním i obývací sestavy, které s nimi ladí.


2. Barva

Interiér by měl vytvářet barevný celek – to neznamená jednu barvu pro obě místnosti (příliš fádní), ale je nutné se při navrhování vyhnout přílišným kontrastům a extrémním barevným přechodům . Výjimkou může být černobílá kuchyň, která vytváří dojem většího prostoru a vynikne v ní design spotřebičů.

Výrazné barvy nejsou na škodu, pokud se rozumně užijí (i když místnost opticky malinko zmenší). Není třeba se bát hřejivých barev, protože design dnešních kuchyní s nimi nemá problém. Pokud ale zvolíte něco chladnějšího, dejte si pozor, aby to negativně nezasáhlo obývací část.

Barvy by se měly opakovat na vybavení místnosti.

3. Rozvržení prostoru

Aneb jak zřetelný má být předěl mezi místnostmi ? Podle odpovědi můžete zvolit různé varianty:

 • Pomocí jídelny – vsadit mezi kuchyň a obývák jídelní prostor, který bude komunikovat s oběma stranami.
 • Pouze pomocí barevného přechodu
 • Ostrůvkem, který slouží jako
  • Panel s televizí
  • Psací stůl
  • Knihovna či úložný prostor
  • Vařič či dřez
 • Pomocí závěsných paravánů
 • Skleněnou stěnu, která zároveň ztlumí hluk z druhé místnosti

4. Funkčnost

Aby spolu oba prostory fungovaly, musíte dát pozor na technické problémy – kupříkladu určitě byste nechtěli mýt špinavé nádobí v obýváku, že? Proto je nutné pořídit si (tichou) myčku.
Dalším problémem je pach a pára, k čemuž vám poslouží vysoce výkonná digestoř (vybírejte podle kubických metrů celého spojeného prostoru). Dokonce existuje i tzv. lustrová digestoř, kterou lze umístit do obývací části.

Drobnosti, které pomohou vybrousit místnost k dokonalosti, jsou:

 • „Neviditelné“ elektrospotřebiče, jako například vestavěná myčka nerozeznatelná od zbytku linky
 • Skryté kování
 • Dvířka bez úchytek a dotykovým otevíracím mechanismem
 • Světelné police

Při dodržení priority těchto bodů a promyšleném výběru jednotlivých variant nebudete mít problém zařídit si parádní multifunkční prostory pro společné trávení času.Autor: Redakce Okolobytu.cz