Jak udržovat plastová okna a dveře?

Až více než 80 % rekonstruovaných panelových domů získává okna a vstupní dveře z plastových materiálů. Ve srovnání s jinými materiály je předností nejen nižší cena, ale zásluhou medorních technologií také dobré vlastnosti, zaručující při správné volbě dlouhodobou vzhledovou i tvarovou stálost. Předností u plastových oken a dveří jsou také velmi nízké nároky na údržbu. Jak bychom o ně měli pečovat?

  • Nová plastová okna a dveře nevyžadují téměř žádnou údržbu. Profily jsou vyrobeny z materiálu odolného vůči všem povětrnostním vlivům. Povrch profilů je velmi hladký, proto je lze velmi snadno a rychle čistit.
  • Profily znečistěné zbytky malty a barvami po stavební činnosti je nutné odstraňovat velmi opatrně. Nikdy ne na sucho, ale za vydatného smáčení vodou s malou dávkou mycího tekutého prostředku.
  • Je velmi důležité odstranit zbytky malty nebo jiných tuhých materiálů z oblasti těsnění, kování a odvodňovacích drážek, které naleznete ve spodním rámu okna, protože mohou vážně narušit funkčnost kování, těsnění oken a ucpáním odvodňovacích drážek se voda udržuje v rámu což může vést ke špatné funkci výrobku.
  • Plastová okna a dveře po prvotním důkladném vyčištění nevyžadují žádnou zvláštní péči. Po nějakém čase se na profilech mohou objevit šmouhy (ohmatání, popílek, …), které lze jednoduše odstranit omytím profilů.
  • Pro běžné mytí profilů se používají obyčejné saponáty a mycí prostředky.
  • Při čištění nepoužívejte čistící prostředky s obsahem písku, drátěnku, chemikálie a rozpouštědla na bázi acetonu, benzinu, trichloru apod. Tyto prostředky narušují povrch plastu, který tak ztrácí v lepším případě lesk, v horším případě dojde k naleptání povrchu.
  • Ochranné folie je nutné z plastových profilů a výplní odstranit do jednoho měsíce od dodání výrobků.
  • Během zednických pracích musí být povrch okna a dveří řádně ochráněn, aby nenastal kontakt s omítkou, maltou a stavebními nátěry. Při zakrývání oken a dveří doporučujeme použít krepovou pásku (lze velmi snadno sejmout).

Autor: Redakce Okolobytu.cz