​Jak vybírají byt muži a jak ženy. Komu důležitý úkol svěřit?

​Jak vybírají byt muži a jak ženy. Komu důležitý úkol svěřit?

Foto: 123rf.com

Koupě nemovitosti nepatří mezi věci, kterými se zabýváme každý týden a vzhledem k ceně je určitě naším cílem, abychom výběr bytu zvládli co nejlépe. Neměla by nám chybět alespoň základní znalost realitního trhu. Kromě ní ale naše rozhodnutí ovlivní i řada dalších faktorů. Například to, zda byt vybírá muž nebo žena.

Po čem ženy touží?

Požadují funkční byt, možnost bavit se v okolí a kontrolu nad financemi. Na rozdíl od mužů ale ženy při výběru nového bytu kladou důraz na bezpečnost.

Zatímco dříve býval realitní trh doménou mužů, v poslední době se na něm začínají prosazovat také ženy. „Čím dál více žen kupuje nové byty. Dávají vlastnímu bydlení přednost před nájmem, protože si chtějí zařídit byt podle svých představ. Při prohlídkách bytů mívají nastudované technické a finanční aspekty a zajímají se, jak se jejich nemovitost zhodnotí a jestli je vhodná i pro investici,“ vysvětlil Tal Grozner ze společnosti Star Group. Podle Groznera dokonce ženy a manželské páry představují nejvyšší procento kupujících rezidenčních nemovitostí.

Co při koupi bytu zaujme muže?

Muži mají rádi velké prostory a chtějí mít blízko k přátelům a do práce. Muži, kteří si pořizují vlastní byt, také často na prohlídku přivádějí své přítelkyně. Ženy naproti tomu přistupují k výběru bytu emocionálněji a věnují větší pozornost detailům, jako jsou například podlahy nebo možnost umístění vestavěných či volně stojících skříní na oblečení.

„Ženy také mnohem pečlivěji než muži vybírají okolí bydliště, kde se budou cítit bezpečně. Stejně jako muži chtějí mít možnost se po práci bavit a jít posedět s přáteli, proto vítají v blízkosti bytu bary, kavárny kina a fitness centra, ale zajímají je i další služby - kadeřnictví, kosmetika, masáže,“ řekl Tal Grozner.

Když byt vybírá pár

Páry, které hledají společně byt, si pak jednotlivé role rády rozdělují. „Mužská polovina páru se obvykle stará o technické a finanční aspekty – muži porovnávají úrokové sazby úvěrů u bank a hlídají nabídky a ceny bytů. Ženy se naopak zajímají o to, jestli je byt a jeho okolí vhodné pro rodinu, jak blízko jsou školy a školky, dětský lékař, kde se dá nakupovat a jaká je místní komunita,“ uzavřel Tal Grozner.

Autor: Redakce Okolobytu.cz