​Jak vybrat vánoční stromek

​Jak vybrat vánoční stromek

Foto: Hornbach

Odpočítávání do Vánoc už začalo. Jedním z neklamných znaků blížících se svátků jsou i první místa s prodeji vánočních stromků. Už se také chystáte na nákup? A víte, podle čeho vybírat vánoční stromek nebo jak ho správně skladovat, aby vydržel až do Vánoc svěží a zelený?

Vánoční stromek dříve vypadal jinak

Vánoční stromek v takové podobě, jak ho známe dnes, je fenoménem moderní doby. Historii a důvod vzniku vysvětlují různé povídky a vyprávění. Jednou z nich je pověra, že se stromky v minulosti zdobily pro mrtvé, aby až navštíví svět živých, měli co jíst a nasyceni by už nikomu neubližovali. V minulosti se také zdobily venkovní živé stromky pro zvířata, aby měla dostatek potravy v chladných dnech. Proto původně na vánočních stromcích byly pouze přírodní ozdoby, jako jsou jablka, ořechy, kaštany, čímž se oslavovala každoroční úroda. Až podstatně později se na vánoční stromky začali dávat elektrické svíčky, barevné řetězy, ozdoby a sladkosti.

Jaký vánoční stromek vybrat?

Při výběru je důležité zvolit správný druh a velikost. Zatímco rodiny s dětmi ocení větší stromek, starší lidé naopak raději volí menší vzrůst. Tomu odpovídá i největší výběr stromků od 130 do 270 cm. Rozhodnete-li se pro umělý stromek, rozpětí výšky je ještě větší - doslova od nejmenších na stůl až do třímetrových obrů.

Vybírat můžeme i mezi malými stromky v kontejnerech. Výhodou je, že jejich život Vánocemi nekončí a můžeme je buď pěstovat v kontejneru například na terase, nebo je zasadit ven. Je-li na vás i tento stromek příliš velký, v prodeji jsou i malé tisy a jalovce. Takový miniaturní vánoční stromeček může pak být i součástí sváteční tabule.

Smrk, borovice, nebo jedle?

Smrk patří mezi nejlevnější stromy, ale brzy opadává.

Borovice má dlouhé jehličky, ale její větve nejsou tak husté. Koruna borovice může být velmi řídká, stromek se může naklánět ke straně nebo z jednoho pohledu je holý.

Mezi nejkrásnější vánoční stromky patří jedle, jsou neopadavé, symetrické a rovné. V posledních letech jsou také stále žádanější. Největší zájem je o dánské jedle Nordmann Gold, mají pravidelný tvar a bohaté jehličí, které tolik nepíchá. Jedle jsou odolnější vůči teplotním změnám, proto vydrží déle a v místnosti skoro neopadávají. V porovnání se smrčkem nebo borovicí jsou jen o něco dražší, 110 - 150 cm vysokou dánskou jedli můžete pořídit už za 299 Kč.

Co udělat, aby vánoční stromek vydržel do Vánoc v plné parádě?

Vánoční stromek lze pořídit i měsíc před Vánocemi, ale musí se skladovat v chladném a tmavším místě. Ideální jsou tedy sklepy nebo garáže. Aby neuschl a zůstal přirozeně zelený, měl by stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám. „Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení. Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, postavte a připevněte ho do stojanu se zásobníkem vody. Díky nádobě na vodu s ukazatelem maximálního množství vody docílíte toho, že stromek zůstane déle zelený a čerstvý,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.

Pokud bydlíte v bytě a nevlastníte sklep nebo garáž, pořiďte si stromek až pár dní před Vánocemi. Jestli se bojíte, že vám na nákup stromku ve vánočním shonu nezbude čas, využijte koupi stromku on-line s doručením domů.

Autor: Alice Navrátilová