Jak vyhubit štěnice a šváby v bytě? Tohle sami nezvládnete!

Jak vyhubit štěnice a šváby v bytě? Tohle sami nezvládnete!

Co byste odpověděli na otázku, jestli doma nemáte štěnice, rusy nebo blechy? Rozhodně byste se ohradili. Něco takového a u vás? Vyloučeno! Všechno je přitom možná úplně jinak. Zbavit se jich navíc není vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Situace, kdy je alergická reakce vítaná

Štěnice poznáme v případě pokousání, pokud patříme k té menší části populace, která má na kousnutí štěnice viditelnou reakci. V opačném případě, než si všimnete, že máte doma štěnice, šváby nebo blechy, mohou uplynout týdny. Po celou dobu sloužíte jako non-stop otevřený bufet, aniž byste to vůbec tušili a zpozorovali. Až budou škůdci u nás natolik přemnoženi, že bude jejich přítomnost nepřehlédnutelná, budeme už mít velký problém. V té době buď štěnici přímo spatříme, nebo nalezneme na ložním povlečení stupy jejich trusu, případně krvavou skvrnku, když jsme nějakou v noci nevědomky rozmáčkli.

Víte, s kým spíte?

Štěnice klade denně 3-5 vajíček, když si to znásobíme třemi měsíci, což je běžná doba, než zjistíme výskyt škůdce, máme doma kolonii čítající i několik tisíc škůdců. Štěnice migruje, po pár týdnech mizí ze svého hnízda a zakládá nové. Protože se jedná o nočního škůdce a jako potravu potřebuje lidskou krev, nejraději s vámi sdílí ložnici. „Přímo v posteli člověka najdeme třeba i šest hnízd štěnic. Další bývají v nočním stolku, pod kobercem a podobně,“ vyjmenovává Vojtěch Šmída provozující portál Deratiz.cz, kde nabízí služby deratizace, dezinsekce a dezinfekce.

Jak dopadne první pokus o likvidaci?

Podle zkušeností Vojtěcha Šmídy naše kroky po zjištění nepříjemného problémy míří do drogerie. Nakoupíme vhodné přípravky a podle návodu se pustíme do akce. A jsme spokojeni – tedy se domníváme, že náš zátah na škůdce byl úspěšný. „Ve skutečnosti jste je jenom rozehnali, možná usmrtili ty, kteří dostali přímý zásah přípravkem. Nic jiného se nestalo a vy po určité době zjistíte, že máte problém pořád stejný. Důvodem je nízká složka účinné hubící látky, která může být obsažena v přípravcích, určených k volnému prodeji. V přípravcích, které používáme my, jsou koncentrace v desetinásobcích vyšší,“ vysvětluje Vojtěch Šmída z Deratizu.

Máte doma blechy? Může to být důvod k radosti

Další naší chybou při našich pokusech o likvidaci škůdce je, že nepostupujeme správně. Často se dokonce domníváme, že zasahujeme proti štěnicím, přitom máme doma blechy. To je ale ten podstatně lepší případ. Také byste si mysleli, že nikdy nemůžete mít radost z toho, že máte doma blechy? V porovnání se štěnicemi to ale je opravdu dobrá zpráva. Zatímco s blechami si odborná firma poradí během jednoho zásahu, se štěnicemi to tak snadné není. Nasátá dospělá štěnice vydrží ukrytá ve škvíře celý rok!

Pokyny dezinsekční firmy je nutné dodržet!

Prvním důležitým krokem pro to, abych se škůdce co nejefektivněji zbavili je správný výběr odborné firmy. Podmínkou by měla být registrace na živnostenském úřadu a správné zaměření firmy – deratizační, dezinsekční a dezinfekční služby.

Kvalitní firmu poznáte už při prvním telefonickém kontaktu. Hovor by měl být rozhodně delší, než pouze domluva termínu návštěvy. „Od volajícího potřebujeme informaci, co a kde našli. Informace by měly být vždy pravdivé, jinak zásah zbytečně prodlužují a komplikují. Typické je, že se nedozvíme, že již prováděli nějaký postřik. Přitom právě tato informace je důležitá, protože v tom případě se bude strategie zásahu lišit,“ říká Vojtěch Šmída.

Dodržovat pokyny je nutné ale i před příjezdem dezinsekční firmy. Už při prvním rozhovoru budete informováni, abyste sundali z postele ložní prádlo, dali ho prát na 60 °C, stejně jako ostatní textilie například z úložného prostoru lůžka. Co nelze prát na 60 °C, vyperte dvakrát na 40 °C, co nejde vyprat vůbec, dejte v igelitovém pytli na jeden den do mrazáku. Dále důkladně vyluxujte, hadici vysavače vymyjte horkou vodou (opět minimálně 60 °C). Sáček z vysavače dejte ještě do igelitového sáčku, pevně zavažte a ihned vyhoďte do kontejneru. „Je důležité si stále uvědomovat, že pokud se jedná o štěnice, prolezou jakoukoliv spárou, kudy byste prostrčili list silnějšího papíru.“ Doporučení o proceduře před zásahem, proběh zásahu i případná další opatření se liší podle typu zjištěného škůdce.

Likvidace štěnic a ostatních škůdců

Máme-li potvrzeno, že se v našem bytě jedná skutečně o štěnice, je nejprve proveden celoplošný postřik. Povlečení ani matrace není nutné vyhodit, při dodržení správného přípravného postupu a dezinsekčního zásahu je můžeme bez jakéhokoliv rizika dále používat.

U sousedních bytů by měla být provedena kontrola, zda se škůdce nevyskytuje i tam. Přemnožené štěnice využijí každou sebenepatrnější skulinu, jakých na každém domu najdeme nespočet.

Pokud jsou okolní byty v pořádku, je zde proveden pouze preventivní bariérový postřik u možných vstupů škůdce.

Pro člověka není postřik nebezpečný. Na několik hodin po zásahu by však v bytě neměli být alergici, děti a domácí zvířata.

Obdobně probíhá i likvidace rusů a švábů – včetně kontroly sousedních bytů.

U likvidace blech nejsou kontroly v dalších bytech nutné, blechy samy mezi byty nemigrují, drží se svých hostitelů.

U štěnic, švábů a rusů je nutné provést ještě následnou kontrolu, případně zásah opakovat, aby byla vyhubena všechna vývojová stádia škůdce. U blech je zásah jednorázový.

Autor: Redakce Okolobytu.cz