​Jak vypadá průměrný český byt z realitní nabídky? Bydlíte nad – nebo pod tímto průměrem?

​Jak vypadá průměrný český byt z realitní nabídky? Bydlíte nad – nebo pod tímto průměrem?

Foto: 123rf.com

Kdybychom si prošli všechny byty na realitních portálech - troufli byste si tipnout, jak by vypadal typický průměrný byt české realitní nabídky? A dokážete odhadnout, o kolik stoupne cena, když bude mít byt o jeden pokoj navíc? Je dražší byt s kuchyňským koutem, nebo samostatnou kuchyní? Možná budete překvapeni, jak se vaše představy liší od reality realitního trhu.

Bydlet budete do 79 m2 a pravděpodobně s lodžií

„V bytě najdete maximálně dva až tři pokoje o celkové ploše 57 až 79 m². A bude k němu patřit o trochu pravděpodobněji lodžie než balkón,“ vypočítává základní parametry Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce. Vychází při tom z aktuálního Trendbooku, který přináší data nashromážděná za poslední půlrok, tedy od loňského října do letošního března včetně.

Co se počtu pokojů týče, je rozdělení jasné: realitnímu trhu aktuálně dominují dvou – a třípokojové byty. Ty obsáhnou téměř tři čtvrtiny nabídek k prodeji, u pronájmů ještě společně s garsonkami tvoří dokonce více než 93 % všech anoncí. Naopak velké čtyřpokojové byty prodává jen zhruba každý osmý a pronajímá dokonce jen každý pětadvacátý inzerent.

Samostatná kuchyně versus kuchyňský kout

U prodávaných nemovitostí se cena s každým dalším pokojem téměř o polovinu navyšuje. Například 1+kk je k dostání za necelé dva miliony korun, 2+kk za tři. Výrazný rozdíl je v pořízení bytu s kuchyňským koutem nebo samostatnou kuchyní. Byt s rozložením pokojů 3+1 je k sehnání přibližně za cenu dvou milionů. V případě preference kuchyňského koutu lze za stejnou částku koupit jen již zmiňovaný byt 1+kk. Třípokojový byt s kuchyňským koutem se průměrně prodává dokonce za více než 4,7 milionu korun.

„Nabízené byty s kuchyňským koutem jsou obecně dražší, protože se často jedná o nemovitosti z novějších developerských projektů. Ve vyšší ceně se tak projevuje i atraktivnější lokalita,“ vysvětluje Lenka Černá. Svou roli ale hraje i velikost – luxusní a nejdražší apartmány, které ženou ceny bytů s kuchyňskými kouty nahoru, mohou být stále dispozičně jen 1+kk nebo 2+kk, ale přitom dosahovat výměry kolem 100 m².

Nepoměr mezi byty s kuchyňskými kouty a těmi se samostatnou kuchyní platí i u pronájmů, kde s každým pokojem navíc stoupá rozdíl v měsíční ceně zhruba o tisíc korun. Garsonka se samostatnou kuchyní se průměrně pronajímá za 7 300 korun, za 1+kk dá ale zájemce 8 200 korun. Při pořízení 3+1 může nájemník bydlet už za 11 900 korun měsíčně, kdežto za 3+kk si ještě musí téměř polovinu připlatit (celkem 17 700 korun).

Parkovací stání nebo výtah – co u vybraného bytu najdeme častěji?

Češi stojící o příjemné bydlení mohou vybírat i z dalších výhod. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří parkování. Inzeráty nabízejí parkovací místo na ulici asi ve třech z deseti případů a je jedno, jestli se jedná o byty na prodej nebo k pronájmu. Vlastní parkovací místo nabízí jen asi každý šestnáctý inzerát. Dalším zmiňovaným benefitem je výtah. Ten je k dispozici zhruba u každé čtvrté realitní anonce.

Autor: Redakce Okolobytu.cz