Jak vyřešit vlhkost v koupelně?

Jak vyřešit vlhkost v koupelně?

Foto: Korado

S vlhkostí v koupelně bojuje snad každý. Protože naprostá většina koupelen je umístěna uvnitř bytu bez přímého přístupu čerstvého vzduchu, je odvětrávání vlhkosti často problém. Kromě pro pobyt nepříjemného prostředí se v koupelně často objevuje i plíseň.

Na snížení vlhkosti v bytě tak, aby nehrozilo riziko plísně, se podílejí především dva faktory: dostatek čerstvého vzduchu a odpovídající teplota. Společné odvětrávání v rámci domu není vždy funkční tak, jak bychom potřebovali. Navíc se jedná o nárazové větrání s automaticky omezenou délkou. A i když v bytovém domě většinou v koupelně není chladněji, než v ostatních částech bytu, přesto to na udržení odpovídající vlhkosti nestačí. Jak to můžeme vyřešit?

Větrací jednotka s rekuperací

O možnosti automatické výměny vzduchu, navíc s minimálními ztrátami vnitřního tepla, se běžně hovoří v souvislosti s pasivními domy, známými svými minimálními nároky na spotřebu tepla. V tomto případě se ale jedná jen o jednu samostatnou větrací jednotku s rekuperací tepla, kterou umístíte právě třeba v koupelně. Pod označením KORASMART je nabízí společnost KORADO. Jednotka je vybavena automatickým odvlhčováním a elektronicky uzavíratelnou klapkou. Učinně odvádí spotřebovaný a příliš vlhký vzduch mimo prostor a zároveň zpětně získává teplo z odváděného vzduchu z místnosti, jímž předehřívá čerstvý vzduch proudící z venku. Prostor se tak zbytečně neochlazuje a díky filtrům je vzduch i bez prachu a pylů. Větrací jednotka je navíc vybavena automatickou regulací výkonu podle aktuální vlhkosti vzduchu v místnosti – o nic se nemusíte starat. Pokud relativní vlhkost vzduchu v místnosti poklesne, jednotka se automaticky vypne.

Pro její provoz není nutné instalovat centrální rozvody vzduchu a lze s ní řešit větrání jen ve vybraném prostoru. Je tak ideálním řešením jak pro novostavby, tak i rekonstrukce.

Trubková otopná tělesa

Vzniku plísní napomáhá i nízká teplota, která je obvyklá zejména v koupelnách ve starších domech. S vlhkostí můžeme bojovat i instalací některého z řady typů otopných žebříků. Kromě lehkého temperování prostoru poslouží i jako praktický sušák ručníků, či drobnějších kousků prádla. V tom případě zvolte obloukový typ. Mezera mezi zdí a tělesem je větší a tkaniny lépe proschnou. Vybírejte i širší mezery mezi jednotlivými tyčemi.

Koupelnové radiátory, tzv. otopné žebříky si můžete vybírat nejen podle vzhledu, ale i podle způsobu vytápění. Zvolit můžete elektrické vytápění, teplovodní způsob, a nebo jejich kombinaci.

Elektrické vytápění

Soustava je uzavřená a naplněná vodou či nemrznoucí kapalinou. Uvnitř je zabudovaná topná tyč, která ohřeje tekutinu a žebřík poté topí. Zapojit ho můžete do běžné zásuvky, nebo napevno do sítě. Praktické je vybavení termostatem, umožňujícícm nastavit individuální režim vytápění.

Teplovodní systém

Otopné těleso se prodává bez topného média a je připojeno na stávající systém topení v domácnosti. Ovládání žebříku je pak stejné jako ovládání klasického ústředního topení.

Teplovodní s elektrickou topnou tyčí

Tento typ patří mezi nejčastější. Otopné těleso umožňuje připojení ke stávajícímu topení a díky zabudované elektrická tyči lze po zapojení do zásuvky otopné těleso využívat i mimo sezónu.

Autor: komerční prezentace