Jak zbytečně neutrácet za teplou vodu v bytovém domě?

Jak zbytečně neutrácet za teplou vodu v bytovém domě?

Položky za energie a vodu jsou nedílnou součástí rodinného rozpočtu. Věděli jste, že můžete náklady na vytápění snížit díky zateplení a regulaci otopné soustavy o více než polovinu? A další finance lze uspořit na teplé vodě, stačí jen mít dostatek informací. Ta nejdůležitější fakta jsme pro vás spolu s odborníky na danou problematiku připravili v podobě elektronické příručky, která je na našich stránkách zdarma ke stažení.

Vyúčtování za teplou vodu nebývá často předmětem našeho zájmu, pokud jednou ročně přijde, zpravidla jej dále neřešíme. Přesto i za teplou vodu se dají ušetřit nezanedbatelné finanční částky. Je dobré se zajímat o to, jakým způsobem je teplá voda do domu dodávána. Například pokud ohřev vody probíhá ve vaší domovní kotelně, můžete jej také nejvíce ovlivnit.

Jak vaše teplá voda vzniká?

Pokud je vaše teplá voda připravována až v domě ve vlastní předávací stanici, jedná se o tzv. dvoutrubku, kdy se voda ohřívá přes výměník. Dvoutrubka má zpravidla vlastní měřič tepla. Protože u dvoutrubky se již pohybujeme v oblasti centrálního zdroje, bude nás také zajímat způsob měření dodávky teplé vody pro náš dům. V tomto případě je situace poměrně příznivá, protože zpravidla každá domovní předávací stanice je vybavená vlastním měřičem tepla pro okruh přípravy teplé vody. To znamená, že teplo, které pro ohřev TV spotřebujeme, také zaplatíme. Rozúčtování neovlivňují žádné jiné domy. Méně příznivá je čtyřtrubka, kdy narážíme na problém, že je teplá voda připravována centrálně pro více domů dohromady.

Na co se v domě zaměřit?

V domě bychom se nejprve měli zaměřit na izolaci ležatých rozvodů a stoupaček. V naprosté většině jsou v nevyhovujícím stavu – běžná je nevyhovující pěnová izolace, často jsou na první pohled vidět vynechávaná místa, kde nebyla izolace použita vůbec. Velmi důležité je, aby byl ve vašem bytě osazen správný vodoměr. Také mezi vodoměry si můžeme vybírat a ne vždy je jeho kvalita vhodná pro poměrové rozúčtování. S výběrem, případně doporučením vhodného typu by vlastníkovi mohl pomoci jeho správce. Vodoměr by vám měla montovat výhradně firma certifikovaná Českým metrologickým institutem. Také si ohlídejte firmu, která provádí rozúčtování. I do tohoto segmentu trhu se snaží proniknout firmy a jednotlivci, kteří na rozúčtovávání energií pro bytové domy nemají odpovídající odbornost.

Na co dalšího si dát pozor, abychom za teplou vodu ušetřili? A jaké problémy s vodou nejčastěji řešíte?

Sepsali jsme pro vás podrobného iRádce, kde se dozvíte podrobné informace o vyúčtování teplé vody a praktické tipy, co si ohlídat. Můžete si jej stáhnout zdarma ZDE.


Autor: Redakce Okolobytu.cz