Jakou úprava stěn do společných prostor?

Oprýskané a špinavé stěny stále bývají naším průvodcem po chodbách bytových domů. S potěšením ale můžeme konstatovat, že se dnes situace ve většině bytových domů postupně zlepšuje. A není divu, vždyť vkusně provedené úpravy, jak je vhodné vymalování či vytapetování, natření zábradlí a další drobné změny, dokážou nevzhlednou chodbu okamžitě proměnit v přívětivé místo. Pokud se zrovna rozhodujete pro nový kabát stěn ve společných prostorách, mějte na paměti, že právě tady jsou stěny, víc než jinde, namáhány.

Víme, co požadujeme?

Chystáte-li se renovovat zdi chodby nebo třeba sušárny, musíte myslet především na specifika tohoto prostoru, kterými jsou zejména vysoké riziko zašpinění či poškození stěn, někdy i zvýšená vlhkost i teplota nebo nižší cirkulace vzduchu. Do takových prostor proto musíme vybírat takový nátěr, který je schopen v náročném provozu dlouho a bezchybně obstát. Investice do kvality a značky se v tomto případě opravdu vyplatí. Výmalbu stěn ve společných prostorách s největší pravděpodobností svěříte specializované firmě, případně proběhne v rámci rekonstrukce domu. Přesto je určitě dobré, abyste i vy měli základní představu, co by taková výmalba, určená pro společné prostory, měla splňovat. Zejména u menších firem se tak stanete zkušenějšími zákazníky, kteří svými znalostmi nedovolí, aby vás někdo uváděl v omyl.

Dokladem nejvyšší kvality nátěru je omyvatelnost, jinými slovy odolnost proti mytí a drhnutí, což je schopnost nátěrového filmu odolávat cyklům oděru za mokra. Takže vlhkým hadříkem, kterým se budete snažit očistit zašpiněnou zeď, nátěru neuškodíte. Důležitá také je kryvost – oceníte ji v rámci celkového vzhledu nové stěny, ale i při spotřebě. Tyto barvy sice mívají vyšší cenu – barvy ale pro požadovaný výsledek nespotřebujete tolik, takže se určitě vyplatí. Další z vlastností, které by určitě při aplikacích na namáhané stěny neměla chybět je přídržnost. Spolu s kvalitní přípravou podkladu rozhoduje o tom, jak dobře bude nátěr na stěně držet. Na naší spokojenosti se také podílí paropropustnost nátěru.

Bílé nebo barevné?

Z dřívějších let jsme byli zvyklí, že na chodby společných prostor patří bílá. Přitom právě tato barva je nejvíce náchylná na viditelné stopy zašpinění. Proto je vhodnější zvolit některý barevný odstín. Chodby a společné prostory v bytových domech bývají zpravidla tmavé, s nedostatkem denního světla. Prostoru velmi pomohou stěny, pro které zvolíme výmalbu v některém ze světlých meruňkových, případně okrových tónů. Prostor se „rozsvítí“ a jeho příjemná barevnost na nás bude i dobře působit. Efekt je opravdu překvapivý.

U nátěru kontrolujte:

Omyvatelnost Kryvost Přídržnost Paropropustnost

Autor: Redakce Okolobytu.cz