Jaký byt v současnosti nejrychleji pronajmete?

Jaký byt v současnosti nejrychleji pronajmete?

Díky příznivému ekonomickému období a nízkým úrokovým sazbám hypoték vzrůstá zájem lidí o investice do bydlení. Doba shánění nájemců i kupců bytu se výrazně zkrátila a nabídkové ceny podle serveru Sreality.cz vzrostly loni až dvouciferně. Chystáte se také investovat do koupě bytu, který byste dále pronajímali? Přečtěte si, o jaké byty je v současnosti největší zájem.

Poslední rok se začal trh s realitami výrazně zahřívat, prodej i pronájem se oproti minulým letům velice zrychlil. „Trhu nahrává řada souběžných okolností od extrémně nízkých úrokových sazeb hypoték až po pozitivní vnímání ekonomického vývoje,“ vysvětluje Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.

Zájem je o malé byty

Zvyšuje se zájem nájemců o malé byty a garsonky, kteří v současné době seženou bydlení průměrně do dvou týdnů. V případě koupě nového bytu se doba shánění prodlužuje přibližně na měsíc. Přitom obvyklá prodejní cena od jara 2015 vzrostla o 7–12 %. Za nejvyšší cenu, ale nejrychleji, se prodávají jednopokojové byty v Praze. „Nejčastěji se prodávají malé byty o jednom až dvou pokojích, jejich cena od loňska vzrostla až o 9 %. V Praze není výjimkou ani prodej velkých vícepokojových bytů, což je v rámci Česka netypické,“ přibližuje aktuální situaci Michal Zadák. Ceny bytů porostou i letos a zároveň se bude zvyšovat poptávka, především ve velkých městech.

Pronájem bytu v panelu se vyplatí

Pokud chce majitel byt dále pronajímat, vyplatí se mu investovat do bytu v panelovém domě spíše než v cihlovém. „Nájemné v cihlových domech je o čtvrtinu dražší než v panelových domech. Z toho plyne jednoznačný závěr – pokud investovat do bytu za účelem dalšího pronájmu, jedničkou je panelák. Stojí polovinu, nájemné ale bude ve výši 75 % cihlového bytu,“ říká Michal Zadák. I díky nižší ceně je proto snadnější nalézt nájemce do panelového bytu zhruba o čtyři dny rychleji než při pronájmu cihlového bytu. Přitom byty v panelovém domě většinou disponují lepší výbavou než ty v cihlovém. „U více než poloviny bytů v panelových domech jsou samozřejmostí sklep, lodžie či balkón a přítomnost výtahu v domě,“ dodává Michal Zadák.

Autor: Redakce Okolobytu.cz