Je ideální doba pro termovizní měření – může nám hodně pomoci na fasádě, uvnitř domu i v bytě

Je ideální doba pro termovizní měření – může nám hodně pomoci na fasádě, uvnitř domu i v bytě

Foto: PRE

Právě nyní, s teplotami pod nulou, přichází čas na termovizní měření. Období, kdy je možné toto snímkování budov provádět, je limitované dostatečným rozdílem vnitřní a vnější teploty. Nechat si zpracovat termovizní snímky vašeho domu je přitom důležité. Termovize nám může pomoci i na méně obvyklých místech a základní snímky si navíc můžete pořídit sami.

Termovizní (infračervené) snímkování fasády budovy odhalí místa, kudy z ní uniká teplo. Může se jednat o místa s nedostatečnou tepelnou izolací, o tzv. tepelné mosty, špatně osazená nebo netěsnící okna, poruchy v konstrukci budovy a další problémy.U domu před rekonstrukcí tak rychle získáte přehled o kritických místech. U domů po rekonstrukci vám termovizní měření ukáže, zda bylo vše provedeno tak, aby váš dům efektivně hospodařil s energiemi a vy jste neplatili za vytápění zbytečně vysoké částky.V obou případech pak termovizní měření jasně odhalí i naše časté zlozvyky, kdy teplotu v interiéru korigujeme průběžně otevřenou ventilací.

Kdy je možné termovizní měření provádět?

Podmínkou pro termovizní snímkování je rozdíl vnitřní a vnější teploty minimálně 10°C, proto je možné je provádět pouze ve vhodné období v zimních měsících. Aby nemohly být výsledky termovizního měření zkresleny například sluncem, ohřívajícím jižní fasádu domu, provádí se měření v brzkých ranních hodinách.

Termovizní měření využijete i uvnitř domu

Často podceňovaným místem úniků tepla jsou například ležaté rozvody teplé vody.Proto se vyplatí si nechat prověřit tepelné ztráty i uvnitř domu. Věděli jste, že díky nedostatečné tepelné izolaci ležatých rozvodů můžete přicházet až 5 % nákladů na vytápění a ohřev vody, které ovšem zaplatíte stejně tak, jako byste je využili pro vytápění vašeho bytu?

Je vám v bytě chladno?

Termovize vám pomůže odhalit problémová místa i přímo u vás v bytě. Typickými místy, na která je dobré se zaměřit, je osazení oken. Díky termovizi snadno zjistíte, zda vám tudy neuniká teplo, které platíte.

Princip termovizního měření, spočívající v zaznamenávání rozdílných teplot, vás ale také upozorní na místa se zvýšenou vlhkostí, kde by mohla hrozit plíseň. Odhalí i nefunkční části podlahového vytápění a podobně.

Snímky, i protokol s hodnocením

Termovizní měření si můžete vyzkoušet i sami, stačí si půjčit termovizní kameru, např. v Centru služeb PRE v Jungmannově ulici v Praze. U těchto základních typů ale očekávejte spíše základní informaci, jak na tom váš dům nebo byt s tepelnými ztrátami je. Vyhodnocení také zůstane na vás. Není obtížné – plochy s tepelnými ztrátami se vám zobrazují odlišnými barvami. Pro prvotní orientaci je to dostačující.

Můžeme si ale objednat i profesionální termovizní měření. Najdeme je například mezi službami PRE. Na www.premereni.cz/termovize si můžete tuto službu přímo objednat. Standardní nabídka zahrnuje pět fotografií, je však možné si přikoupit další. Místa s úniky tepla jsou na termosnímcích vyznačena a výstupem je i protokol s vyhodnocením. Pracovníci PRE vám také poradí, jak zjištěné energetické ztráty snížit.

Autor: Redakce Okolobytu.cz