Je vám v bytě už chladno? Kdy skutečně začíná topná sezóna?

Je vám v bytě už chladno? Kdy skutečně začíná topná sezóna?

Foto: 123rf.com

Letošní podzim přišel ve většině míst doslova den ze dne. Jak venkovní a zejména noční teploty klesají, přestáváme mít celé dny okna dokořán. Možná i vy již obcházíte radiátory a čekáte, kdy váš dodavatel tepla začne topit. Ale pozor! Začátek topné sezóny ještě nezaručuje teplé radiátory.

Topná sezóna začíná 1. září

Začátek topné sezony je určen vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která stanovuje datum začátku topné sezony na 1. září. Pouhé datum ale teplé radiátory ještě nerozehřeje. Druhou podmínkou je odpovídající průměr venkovní teploty. Ta musí být dva po sobě následující dny nižší než +13°C a přitom podle předpovědi nelze očekávat následující den výrazné oteplení.

Za jakých podmínek může dojít v topné sezóně k omezení vytápění?

Jednou teplo, stále teplo. Tak to takhle neplatí. Neuvažujeme přitom o havárii, nebo jiném technickém omezení dodávky tepla. Opět má hlavní slovo počasí – konkrétně teploty. Pokud i po zahájení vytápění dojde k výraznému oteplení, vyhláška umožňuje teplárnám opět vytápění přerušit. Konkrétně se vytápění bytů omezí nebo přeruší tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě vystoupí nad +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den. Takové kolísání teplot je typické právě pro druhou polovinu září. Pokud denní teploty venkovního vzduchu opět klesnou pod +13 ºC, hřející radiátory budou zpět.

Kdy končí topná sezona?

Konec topné sezony určuje stejná vyhláška, která definuje i začátek topného období. Konec topné sezony je určen datem 31. května. A opět platí podmínka teplot – dodávka tepla je ukončena, neklesne-li teplota dva po sobě následující dny pod +13°C a předpověď počasí neočekává pokles pod tuto hranici.

Teplo, jaké budeme mít doma a kolik za něj zaplatíme, ovlivňuje i technický stav domu - jeho tepelné ztráty. Výrazné snížení tepelných ztrát a až 50% úsporu tepla nám může přinést zateplení a regulace otopné soustavy. Pro rady z praxe a odpovědi na vaše dotazy nejen z oblasti modernizace bytových domů můžete přijít na semináře Akademie pro bytové domy. Pro registrované je účast zdarma.

Autor: Redakce Okolobytu.cz