Kde je pravda s měřáky na teplo?

Kde je pravda s měřáky na teplo?

Foto: 123rf.com

Jen málokteré téma, vztahující se k bydlení, k sobě v poslední době poutá tolik pozornosti, jako měřáky na teplo. Mezi informacemi jsou značné rozdíly. Vysvětlující komentář pro vás zpracoval Dušan Balaja ze společnosti I.RTN.

Nařízení na povinný rádiový odečet neexistuje

Píše se rok 2017. Dnes, kdy píšu tyto řádky je přesně 3/2/2017. To zdůrazňuji.

A proč ono zdůrazňování? Protože dne 17/5/2014 nechal jeden redaktor Mladé fronty Dnes v jejich internetové verzi iDNES, zaznít následující text. ...za tří roky čekají změny prakticky všechny domácnosti velké změny – většina bude muset současné měřáky na vodu i teplo vyměnit…(protože) dálkový přenos dat (rádiový) bude od roku 2017 povinný...

Opakuji ještě jednou, dnes se píše se rok 2017. A žádné takové nařízení na povinný rádiový odečet nejenže neexistuje, ale ani se do konce roku nechystá. A na domy se stále vesele montují standardní vodoměry a nerádiové rozdělovače a kalorimetry. A dokonce je ještě několik posledních Mohykánů, domů, které mají ještě stále nainstalovány trubičkové (odparné) indikátory a neporušují tím jediný předpis.

Ovšem džin byl vypuštěn z láhve a mnoho SVJ se touto „pravdou“ uvedenou v iDNES řídilo. Na kolika shromážděních, na kolika jednáních tento argument zazněl, a nic nebylo platno, že jsme prokázali, že se orientujeme v evropské směrnici i v české legislativě, protože proti betonovému argumentu: „Psali to v novinách“ nic nezmůžete.

Pozor na předčasná hodnocení

Rok se s rokem sešel, a nejenže máme možnost si v praxi si ověřit pravdivost tvrzení z těchto novin, ale naopak nedávno přibylo další.

Stejný redaktor, ze stejného periodika, tentokrát v tištěné formě Mladé fronty DNES otiskl dne 26/1/2017 na titulní straně článek s následujícím palcovým titulkem „Měřáky“ tepla jsou k ničemu.

Vůbec nemá cenu polemizovat s uvedeným článkem a jeho nakládáním s informacemi, a to i přesto, že je zde několikrát uvedeno mé jméno. Ale je dobré si uvědomit, že doposud nikdo na celém světě, nemá objektivní data ohledně efektu zavedené povinného měření v České republice. Jednoduše je nemůže mít, protože teprve loni nastal první rok této povinnosti a rozúčtování tohoto roku, byť již jede na plné obrátky, je stále na jeho počátku. A nikdo, zdůrazňuji nikdo moudrý a rozumný, nevyřkne takové jednoznačné palcové stanovisko na titulní stranu bez objektivních podkladů.

Takovéto tvrzení může napsat pouze čistá mysl nepoznamenaná odborností, znalostmi, zkušenostmi a zodpovědností.

/Autor: Dušan Balaja, I.RTN/


Autor: Dušan Balaja