Kde se umístí váš dům? Zařaďte jej do Energetické ligy!

Jste na cestě k úsporám energií ještě poměrně na začátku, nebo se již řadíte mezi otřelé bojovníky proti vysokým účtům? V obou případech přihlaste váš dům do Energetické ligy. Na základě roční spotřeby energie bude váš dům zařazen mezi ostatní domy se srovnatelnými parametry. I když jsou domy řazeny od nejnižších hodnot, rozhodně není na místě hovořit o poražených. I ti, jejichž domy zatím nedosahují na nejvyšší příčky, patří mezi vítěze. Díky rozhodnutí, pustit se do boje proti vysoké spotřebě domu, udělali první krok k medailovým pozicím.

Základem je objektivní srovnání

Energetická liga je založena na porovnávání zcela konkrétních domů. Pokud patříte do první skupiny a ještě jste nevyužili všech možností, jak ušetřit, díky srovnání s ostatními domy budete moci velmi jednoduše porovnat, jaký potenciál úspor je pro váš dům skutečně reálný. Často je i možné se se zástupci domu kontaktovat a vyměnit si zkušenosti.

„Domy jejich vlastníci hlásí do Energetické ligy opakovaně a tak, jak jejich kroky ke snižování nákladů na vytápění pokračují, mají i jedinečnou možnost sledovat, jak se jejich dům v Energetické lize posouvá každý rokem o příčky výše,“ vysvětluje Dušan Balaja, jeden ze spolupořadatelů Energetické ligy.

Jakých úspor domy dosahují?

Velký potenciál úspor nám nabízejí zejména panelové domy. Stačí zateplit, vyměnit okna, vyregulovat otopnou soustavu a osadit radiátory měřiči tepla a podle konkrétní situace můžete počítat s úsporami v řádech desítek procent. Nejsou výjimkou domy s úsporami 50 %. Je to vůbec reálné? „Určitě ano a existuje řada domů, kde dosáhli úspor ještě vyšších. Při jakémkoliv porovnávání je ale nutné vycházet ze shodných údajů, jinak nemají výsledky žádnou vypovídající hodnotu. Ve dvou zcela stejných domech může být rozdílná skladba obyvatel s rozdílným životním stylem, a tedy i přístupem ke spotřebě energií,“ upozorňuje Dušan Balaja a pokračuje: „Proto již několik let probíhá srovnávací projekt Energetická liga. Na základě shodných vstupních informací vám ukáže, jak úspěšně s energiemi hospodaří právě váš dům.“

Má váš dům ještě rezervy?

Spotřeby tepla v konkrétních bytových domech, vyjádřené v kWh/m2 za rok (topnou sezónu), jsou do tabulky Energetické ligy řazené vzestupně od domů s nejmenší spotřebou. Vytvoření jednoduchého srovnávacího parametru, určeného pro odbornou i laickou veřejnost, slouží pak k porovnání tepelné energetické náročnosti zúčastněných objektů a jednoduchému zařazení do energetické kategorie.

Ve výsledku jasně uvidíte, že jiný dům, se zcela srovnatelnými parametry, šetří třeba ještě o 20 % více, než vy. Nebo naopak – v hodnocení se umístíte na nejvyšších příčkách. V tom případě budete moci bez nejmenších pochybností tvrdit, že jste pro snížení energetické náročnosti vašeho bydlení udělali maximum. S rezervami nebo mezi vítězi – zcela konkrétní srovnání je jistě přínosné.

Uzávěrka letošního ročníku je již 31. 10.

Energetická liga samostatně probíhá i pro kategorii panelových a nepanelových bytových domů. Organizátorem projektu je Družstevní a marketingové sdružení ČR, provozovatelem 1. RTN, s.r.o. Přihlášení je velmi jednoduché a bez problémů ještě stihnete registrovat váš dům ještě v letošním ročníku.

„Přestože do uzávěrky zbývá ještě několik týdnů, máme již k dispozici první průběžné výsledky. Jsou jistě zajímavé. Do letošního ročníku zaslaly své hodnoty i objekty, umístěné na prvních pěti místech loňského ročníku ligy panelových domů, takže můžeme porovnávat. Zatímco první dva domy z loňského ročníku ještě snížily svou měrnou spotřebu, tři další ji zvýšily. Ale porovnáme-li to s klimatickou náročností, která byla o 9 % vyšší, potom, s výjimkou pátého objektu, všechny ostatní svou měrnou spotřebu tepla opět snížily. A loňský vítěz (a stejně tak letošní vedoucí objekt) Nechvílova v podstatě zvýšil úsporu o neuvěřitelných 25% (16 %+9 %) na ještě neuvěřitelnější hodnotu 30,99 kWh/m2,“ nechává nahlédnout do předběžného pořadí Dušan Balaja.

Již dnes je tedy jasné, že výsledky letošního ročníku budou opět stát za pozornost a rozproudí další kolo úvah o stále se posouvající hranici možných úspor.

Autor: Redakce Okolobytu.cz