Když už se návštěva blíží – 10 tipů pro rychlý úklid bytu za hodinu

Když už se návštěva blíží – 10 tipů pro rychlý úklid bytu za hodinu

Foto: Electrolux

Asi každý z nás se už někdy dostal do situace, kdy se neočekávaně ohlásila návštěva a váš byt nevypadal tak, jak byste ho rádi viděli. Chaotické pobíhání efekt většinou nepřinese. Přitom stačí dodržet deset tipů profesionálů a byt budete mít uklizený za jedinou hodinu. Tak stopky do ruky a startujeme!

Recept na rychlý úklid přijde vhod vždy, i když není žádná návštěva na obzoru. Nemusíme ani hledat výsledky žádného průzkumu, abychom mohli říci, že právě úklid patří nejméně oblíbené domácí aktivity. Odborníci z úklidového startupu LidskáSíla.cz pro nás mají hned první doporučení: Nezabývejte se detaily a hlavně se nepouštějte do hloubky a uklízejte pouze povrchy.

Nebo vás v druhém extrému uklízení nebaví a chcete to mít co nejdříve z krku? V tom případě je možná na čase nechat svěřit úklid právě odborníkům. Hlubšímu úklidu byste se časem stejně nevyhnuli a právě na něj jsou profesionálové mistři. Pojďme se ale věnovat naší hodinovce. Na řadě je rychloúklid který má jasná pravidla.

1. Zapomeňte na detaily

Při rychlém úklidu se nezaobírejte detaily a nepouštějte se do hloubkového úklidu, ať „nezamrznete“ například u alb s fotografiemi či složek s fakturami. Uklízejte pouze povrchy!

2. Připravte si úklidové prostředky

Dejte si úklidové pomůcky k sobě. „Úklidové prostředky, dostatek hadříků a utěrek si připravte například do kbelíku, který mějte neustále u sebe. Zamezíte tak věčnému pobíhání z místnosti do místnosti, při kterém můžete zapomenout kam a pro co jste to vlastně šli,“ radí Iveta Čekanová, hlavní školitelka na úklid z úklidového startupu LidskáSíla.cz.

3. Vyberte si správnou hudbu s dobrým rytmem

Než se vrhnete na samotný úklid, pusťte si rychlou hudbu (žádné ploužáky). Pomůže to! Projděte byt s pytlem na odpadky na vyhození všeho nepotřebného.

4. Odkud kam?

Obecně se uklízí seshora dolů. „V opačném případě byste si totiž v průběhu gruntování mohli znovu zašpinit to, již máte uklizeno,“ upozorňuje Čekanová. Postupujte od okna ke dveřím. Na závěr úklidu vyluxujte a vytřete všechny místnosti, ale ne všechny jednou vodou.

Co se týče místností, začněte úklid kuchyní a koupelnou, které jsou nejnáročnější, a později by se vám do nich nechtělo pustit. Na začátku úklidu máme podle Ivety Čekanové nejvíce energie a tak hurá na tyto náročné místnosti. Jen toaletu a místo, kde si budete napouštět vodu, nechejte na konec. Budete nabírat vodu, vylévat špinavou vodu, tak ať neuklízíte zbytečně dvakrát, což při rychloúklidu rozhodně nechcete! Poté pokračujte do obývacího pokoje a nakonec do dětského pokoje a ložnice.

5. Žádný ztrátový čas

Čekáte, až se vám uvaří voda na kávu? Zkuste si s konvicí zasoutěžit „kdo dřív“. Stihne se dříve uvařit voda, nebo stihnete rychleji vyskládat čisté nádobí z myčky a naskládat špinavé do myčky? Případně utřít pracovní plochu a jídelní stůl? Kuchyňskou linku uklízejte v průběhu vaření. Než se vám uvaří brambory k obědu, stihnete umýt mikrovlnnou troubu a otřít veškeré plochy od prachu.

6. Úklid v koupelně nám usnadní běžná průběžná péče

Úklid si velmi usnadníte, když vanu preventivně sprchujete ihned po koupání, umyvadlo oplachujete po umytí rukou, po utření rukou rovnou utíráte vodovodní baterii a leštíte ji ručníkem. Bude vypadat nádherně a navíc se kolem ní nebude usazovat vodní kámen. Při sprchování či koupání rovnou omyjte i nádobky kosmetických prostředků, zástěny sprchového koutu ihned po sprchování stáhněte stěrkou na okna. Nádobu na mýdlo, ať již tekuté nebo tuhé, umyjte zároveň při mytí rukou. Kalíšek na zubní kartáčky umyjte během čištění zubů. Vlasy vyndejte z kartáče a hoďte do koše ihned po učesání.

Když tyto kroky denně nevynecháte, a že denně zaberou v součtu jen pár minut, rychloúklid, který vás může zaskočit, bude opravdová bleskovka a ušetříte si tím spoustu času i námahy. Umyjete vanu, sprchu, zrcadlo, otřete poličky a nakonec vyluxujete a vytřete. Ale už nemusíte drhnout usazeniny a zaschlé skvrny, nemusíte omývat přípravky od mazlavého slizu plného prachu, odstraňovat vodní kámen z baterie či sprchové zástěny. Při rychloúklidu vyleštěte upatlané zrcadlo, to dělá hodně a přejeďte umyvadlo.

7. Toaleta – zrcadlo čistoty domu

Stejně jako u koupelny, raději udržujte i toaletu průběžně v čistotě. Doporučujeme pak týdenní „velký úklid“, kdy se zaměříte na toaletu včetně detailů – panty u prkénka a prkénko, spodní část toalety, poličky, držák na toaletní papír a také důkladné propláchnutí toaletní štětky horkou vodou a desinfekčním prostředkem. Při rychloúklidu určitě vydezinfikujte záchod.

8. Co nepotřebujete, musí pryč

Rozlučte se s lapači prachu a vším nepotřebným – nepotřebujete žádné sošky, výstavky a sbírky. A pokud ano, dejte je do ozdobných krabic. „Zkuste dodržovat zásadu jednu věc domů, jednu věc z domu, ať se vám věci zbytečně nehromadí. Osobně to dělám tak, že na co tři měsíce nesáhnu, to vlastně nepotřebuji. Ideální věci na vetešárnu, charitativní prodej. Ano, dámy, to platí i pro oblečení,“ radí Iveta Čekanová.

Ručním vysavačem vysávejte ihned drobky po snídani, chlupy a drobky z gauče, odrolenou gumu z tužky. Pořiďte si vlhčené ubrousky na uklízení, které moc nestojí, jsou skladné a pro rychlý úklid ideální – utřu, vyhodím.

9. Každá věc má své místo

Dbejte na to, ať má v bytě každá věc své místo – hned víte, kam patří, nemusíte jí neustále vymýšlet nové umístění a také víte, kde ji v případě potřeby najdete. Uklízejte věci ihned, zabere to méně času i energie než velké úklidy. Je to jediná účinná prevence vzniku nepořádku.

Používejte krabice a úložné boxy. Ať už na hračky, na fotografie, důležité dokumenty, holčičí poklady a jiné vzpomínky. Krabice praktické, na věci se nepráší a navíc jsou dekorativní.

10. Využívejte spotřebiče – pomůže sušička i myčka

Žádné kupy neumytého nádobí a taková neocenitelná úspora vašeho času! Do myčky se vyplatí investovat. Sušička? Ano! Nikde nevisí prádlo, nemusí se až na výjimky žehlit. Pokud sušičku nemáte, snažte se minimalizovat žehlení, jak to jde. Vyprané prádlo ihned vyndejte z pračky, proklepejte a hezky pověste. Používejte kolíčky na prádlo, které nezanechávají na prádle otlaky. Po usušení prádlo přejeďte, vyžehlete, rukou a voilà – nemusíte až na výjimky prádlo žehlit.

Autor: Redakce Okolobytu.cz