​Která podlaha splní dvě zásadní podmínky - odolnost proti poškrábání a vodě

​Která podlaha splní dvě zásadní podmínky - odolnost proti poškrábání a vodě

Foto: ​Quick-Step​

Máte novou podlahu a už na ni vidíte škrábnutí. Než jste se s tím stačili smířit, syn rozlil sklenici vody. Nic neřekl a teď na jeho prohřešek ukazují zvednuté špičky nabobtnalých lamel. Vaše nová podlaha je sice opravdu krásná, ale nesplňuje ani jeden ze dvou důležitých požadavků.

Nechcete se doma přezouvat, máte malé děti a domácí mazlíčky. To všechno jsou pro podlahu rizikové situace, se kterými bychom měli předem počítat. Samotná podstata a krása vzoru totiž vynikne pouze pokud je její vzhled bezchybný. Povrch podlahy by se měl proto vyznačovat vysokou odolností, a to jak proti poškrábání, tak i poškození vodou.

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy patří mezi stálice. Dobře vypadá, jedná se o přírodní materál, je teplá a příjemná na dotek. Je však náchylnější na poškrábání, a to platí zejména u podlah z měkčích dřevin. Pro náročnější podmínky bychom proto měli vybírat z tvrdých dřevin – typické jsou podlahy dubové či bukové. Přednost dejme kolekcím se strukturovaným povrchem, na němž drobné škrábance lépe zaniknou. Nemusíte se obávat, že taková podlaha nebude hezká – naopak, řezané, ručně škrábané, broušené či kartáčované povrchy představují trend, který si už vydobyl své stálé místo v nabídce dřevěných podlah.

U dřevěných podlah přemýšlejte i na povrchovou úpravou. Pro byt s dětmi či psem je vhodnější ošetření olejem před lakovaným povrchem. Lak sice vytvoří na podlaze ochranný film, který je odolnější než olej, ale hůře se renovuje. Lakovanou podlahu nelze jen lokálně opravovat, musí se vždy celá kompletně zbrousit a znovu nalakovat. U olejového povrchu se případné škrábance přeolejují a tím se menší poškození zakryje. V současnosti výrobci pro drobná lokální poškození lakovaných i olejovaných krytin nabízejí speciální přípravky – poliše, které opotřebovaný povrch ošetří a oživí. Na větší poškození krytiny jak lokálního, tak celkového charakteru lepší však si objednat specializovanou firmu, která renovaci povrchu provede odborně.

Lakovaný i kvalitně provedený olejový povrch splní i částečnou ochranu proti vlhkosti. Obecně ale nejsou standardní dřevěné podlahy vhodné do míst, kde by přicházely do styku s vlhkostí nebo vodou. Existují ale speciální typy, které vlhkost nepoškozuje.

Laminátová podlaha

I když mají laminátové podlahy svou módní vlnu již za sebou, byla by škoda je do výběru nezařadit. Důležité je vybírat podle třídy zátěže. Kupujte tam, kde se můžete poradit, jakou podlahu do bytu se psem nebo malými dětmi zvolit. Kromě třídy zátěže ještě můžeme mít antibakteriální nebo antistatický povrch, což nám také může přijít vhod.

Máme-li děti, pejska nebo chceme mít laminátovou podlahu i v kuchyni, hledejte podlahy, které jsou odolné proti pronikání vlhkosti. Není potřeba kvůli tomu vylučovat z výběru laminát – řada výrobců nabízí série s vysokou odolností proti pronikání vlhkosti. Přesto, pokud se stane nějaká mokrá nehoda, stále platí obecné pravidlo rychlého úklidu. Tento fakt je vždy zdůrazňován, i když asi zbytečně. V běžné domácnosti je obtížné si představit, že byste rozlitou vodu nebo loužičku od štěněte prostě jen tak nechali na podlaze.

V bytě se psem ale u laminátové podlahy musíte počítat s větší hlučností. Je také hladká, co může některým temperamentním plemenům vadit.

PVC

Byla by rozhodně škoda zatracovat PVC. Z historie jsme s ním příliš dobré zkušenosti neměli, ale dnes je situace skutečně nesrovnatelná a to jak v kvalitě, tak i provedeních a strukturách povrchu. Přičteme-li k tomu příjemně měkký, ale odolný povrch a dobré tepelně i hlukově izolační vlastnosti, máme hned několik důvodů pro to, abychom o PVC vážně uvažovali jako o vhodném kandidátovi, splňujícím jak odolnosti proti poškrábání, tak i zcela spolehlivou netečnost vůči vlhkosti a vodě. Jedinou podmínkou je kvalitní provedení případných svarů. Příjemným bonusem je nízká cena.

Vinyl

Vysoké nároky na odolnost a ochranu proti vlhkosti zaručují vinylové podlahy. Potřebujete-li tento nejmladší typ moderních podlahových krytin někam zařadit, jedná se o tvrzené neměkčené PVC. Výhody pro bytové využití patří zcela uzavřenému povrchu, který nepropouští žádné tekutiny ani nečistoty. Zároveň se tak podlahy snadno udržují. Vinylové podlahy jsou pevné a pružné a velmi dobře snášení zátěž provozu domácnosti s dětmi i zvířaty. Vinylové podlahy vás zároveň překvapí svou tichostí a schopností absorbovat hluk.

Vinylovou podlahu můžete pokládat jak v rolích, tak i ve čtvercích. Možné jsou též oba způsoby – jako plovoucí i lepená k podkladu.

Linoleum

Do zátěžových prostor je také velmi vhodné linoleum. Jedná se o zcela přírodní materiál. Vyrábí se ze lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Pozor na jeho časté zaměňování s PVC, s ním nemá svým složením nic společného.

Linoleum se velmi snadno udržuje a je antistatické. Typická je vysoká odolnost proti opotřebení, protože je linoleum probarvené v celé vrstvě a zachovává si tak stále neměnný vzhled. Ceněnou vlastností je omezení šíření bakterií a mikroorganismů. Proto se u linolea někdy můžete setkat i s označením antibakteriální, i když už z principu umístění jako podlahové krytiny by mělo být správně označováno právě jako materiál, omezující šíření bakterií..

Na trhu se setkáme s několika druhy linoleí, velmi praktické jsou ty, které lze pokládat plovoucím způsobem bez použití lepidel, linoleum lze ale také pevně lepit k podkladu. Díky skladbě povrchu a speciální formě spojování je linoleum výtečně odolné vůči vodě.

Vydrží hodně, přesto si zaslouží dobré zacházení

Moderní laminátové, dřevěné, vinylové podlahy jsou dnes opatřovány speciálními povrchovými vrstvami, případně i úpravou i hran. Výsledkem je zvýšení odolnosti proti poškrábání podlahy i poškození podlahy vodou. V podstatě i při našich zvýšených nárocích na odolnost podlahy proti poškrábání a vodě můžeme vybírat ze všech materiálů, pouze u dřevěné podlahy bychom měli zvážit, zda by náročným provozem netrpěla, případně našim požadavkům přizpůsobit výběr dřeviny.

Přesto nezkoušejte, jaké má vaše podlaha hranice. Podle odpovídajících garancí výrobce by se sice nic nemělo stát, ale je to zbytečné. Opravy podlah jsou dnes sice již poměrně běžné, ale něco stojí – čas i peníze. Ideální je tedy spojení dobrého výběru a dobrého zacházení.

Autor: Alice Navrátilová