Která SVJ již za několik měsíců musí mít průkaz energetické náročnosti?

Zákon mluví jasně: SVJ musí nejpozději do konce roku nechat vypracovat průkaz energetické náročnosti budov neboli PENB. Nařizuje to zákon 406/2000 o hospodaření energií. Povinnost se týká bytových domů s plochou větší než 1 500 metrů čtverečních a také administrativních budov. Lhůta pro majitele menších budov pak následuje v dalších dvou letech.

Jak dlouho trvá zpracování průkazu?

Vystavení energetického průkazu pro budovu s velkou zastavěnou plochou přitom není úplně jednoduché, zvláště pokud je budova členitější. Protože v takovém případě je zaměření i následný výpočet spotřeby energie náročný. Paradoxně to může být těžší u budov, které prošly rekonstrukcí.

Například u panelových domů, kde je použitý jednotný materiál a celková konstrukce budovy jednoznačná, je vystavení průkazu otázkou několika dní. Naopak u starších, částečně rekonstruovaných budov nebo u domů s členitým prostorem může zaměření a vystavení PENB trvat i několik týdnů.

Za kolik?

Nemá přitom smysl snažit se sehnat firmu, která slibuje vystavení průkazu extrémně rychle nebo levně, nemusí splňovat všechny náležitosti a SVJ by tak rovněž hrozila pokuta. Kontroly PENB provádí Státní energetická inspekce. Pokuty mohou být opravdu citelné – činí až 200 tisíc korun.

Průměrná cena za vystavení průkazu se podle složitosti a velikosti objektu pohybuje mezi 10 až 20 tisíci korunami.

Zdroj: Portál o bydlení

Autor: Redakce Okolobytu.cz