Který ze čtyř stylů letošních Vánoc si vyberete?

Který ze čtyř stylů letošních Vánoc si vyberete?

Styl letošních Vánoc se vám bude zaručeně líbit. Základem je, že nepřichází v žádném diktátu, který by se třeba do vašeho interiéru nehodil. Díky stylovým vánočním dekoracím si můžeme ozdobit nejen stromeček, ale i doladit byt do posledního detailu.

Nejprve si zvolte základní koncept

Sladit můžete vše od vchodových dveří, přes dekorativní vázy až po ozdobné věnce. Aby do sebe vše perfektně zapadlo, je nejlepší zvolit jednu ústřední myšlenku a styl – letos si na své přijdou všichni tíhnoucí k tradici a přírodě, ale i ti, kteří rádi sledují aktuální trendy vánočních dekorací.

Přírodní styl

K bližšímu spojení s přírodou adventní období jednoduše vybízí, i proto se u vánočních dekorací s přírodními motivy setkáváme stále častěji. A začlenit je do interiéru můžete jednoduše i vy. Kombinací větviček a šišek vykouzlíte útulnou atmosféru, kterou letos můžete ještě více podpořit trendy zlatohnědou barvou ozdob. Ta se skvěle doplňuje s bílou, zelenou či petrolejovou. Zmíněné odstíny pomohou dokreslist pocit, jako byste si přinesli kousek zasněžené lesní krajiny až k vám domů. Skvělým detailem může být i použití přírodního provázku k zavěšení baněk namísto klasických kovových háčků nebo dřevěné dekorační bedýnky. Zdobení vánočního stromku přírodními motivy navíc ještě podtrhnou ozdoby ve formě houbiček, sov či ptáčků.


Moderní styl

Průhledné baňky, bílá a černá, minimalismus, tím se vyznačují letošní Vánoce v moderním duchu. To ovšem neznamená, že by taková výzdoba byla chladná a neosobní, naopak. Inspirace vychází z tradic severských států, které si sice potrpí na jednoduchost, ovšem důležité je pro ně současně každý prostor maximálně zútulnit. „Minimalismus a severský styl je jedním z hlavních proudů současného designu, který se jednak navrací k přírodním motivům, na druhou stranu je mile extravagantní. Podkladovou barvou je sněhově bílá, která díky dokonalému zpracování vytváří efekt baněk z porcelánu. S tím skvěle koresponduje i ruční malba nebo precizní lineární minimalistické dekory. Trendem jsou i zdobené transparentní ozdoby,“ upozorňuje na novinky Kateřina Tichá z firmy Glassor, výrobce vánočních ozdob. K doladění pravé moderní severské atmosféry v interiéru patří prvek neopracovaného dřeva, svíčky a pletenina.

Retro styl

Vánoční svátky ve stylu retro mohou mít různé podoby. Na jedné straně se nám navrací vzpomínky na Vánoce strávené u prarodičů, na straně druhé se setkáváme i s moderním pojetím tohoto stále oblíbeného trendu. Barvičky jako je fuchsiová, výrazně růžová nebo zelená připomínají popartové období 60. let, které se dnes promítá i při zdobení vánočního stromku. Pokud zvolíme takto výrazné ozdoby, je lepší zbytek dekorací pojmout jednoduše a nechat je tak plně vyniknout. Pokud však dáváte raději přednost českému retru ve stylu našich babiček, přijdete si také letos na své. Figurky a postavičky všeho druhu i nablýskané ozdoby jsou jednoduše vánočními stálicemi. Při zdobení je doplňte detaily a stuhami v červené a zlaté barvě.

Tradiční styl

Období Vánoc je i obdobím tradičních představ, které si s Vánoci spojujeme. Mezi ty časté bezpochyby patří bílé Vánoce nebo čekání dětí na Ježíška u otevřeného okna. I tyto jedinečné maličkosti pak můžeme přenést přímo na stromek prostřednictvím vybraných dekorací. Tradiční zlatá barva je kromě obvyklé červené letos doplněna modrou a tato kombinace, připomínající hvězdnou oblohu, vypadá na vánočních dekoracích úžasně. Celkovou slavnostní atmosféru pak doladíme i díky speciálním baňkám s rovným dnem, které je možně klasicky zavěsit i použít originálně – vyrobit si z nich vázičky na smrkové větvičky. Adventní věnec pak dozdobí třeba modří ptáčky na klipu, díky kterému je lze jednoduše připnout.

Autor: Alice Navrátilová