​Má vaše dítě chytrý telefon nebo tablet? Vaše bezpečnost může být v ohrožení!

​Má vaše dítě chytrý telefon nebo tablet? Vaše bezpečnost může být v ohrožení!

Foto: 123rf.com

Děti touží být v kolektivu oblíbené. Právě jejich touha však ohrožuje bezpečnost nejedné domácnosti. Rodiče přitom vůbec nic netuší. Jakého rizikového chování se děti na sociálních sítích dopouštějí a jak jim zabránit?

Děti si rizika nejsou vědomy

Prostředí internetu je velmi nenasytné a shromažďuje řadu často i zneužitelných informací. Neuvážlivý obsah na něm nesdílejí jen dospělí a teenageři, riziko přichází také od dětí. Přestože s chytrým telefonem či tabletem v ruce vyrůstají již od dětství, povědomí o bezpečnosti a rizicích v tomto virtuálním světě mají často minimální, ne-li nulové. Nejohroženějšími kanály, které děti hojně používají a mohou vést ke zneužití dat a informací jsou sociální sítě, zejména Instagram a Youtube.

Tyto sítě nabízejí dětem neomezené počty followerů, kteří jsou více méně anonymní, a děti jim často servírují prostřednictvím fotografií a videí citlivé informace, o kterých rodiče často nemají ani tušení.

Na vině je často touha stát se blogery či vlogery

Na problém se zaměřil také projekt „Sdílej bezpečně“ (www.sdilejbezpecne.cz), který upozorňuje na citlivost sdílených dat na internetu případovými videi. „Jedním z těchto témat, které vnímáme jako velmi ožehavé směrem k ohrožení domácností, je riziko sdíleného obsahu ze strany dětí. Často se jedná o děti ve věku cca 9 - 13 let, toužící stát se blogery či vlogery a to zejména v prostředí Instagramu či Youtube, kam sdílejí fotografie či videa ze svého soukromí. Většinou fotí a natáčí v bytě nebo domě, kde bydlí, případně u svých kamarádů. V touze po oblíbenosti a získání co největšího počtu sledujících, pak nechávají svůj profil otevřený, a tedy nulově zabezpečený, a tak k němu má přístup každý, kdo se může připojit k internetu. A v rámci neinformovanosti či neopatrnosti se najdou na profilu informace o místě bydliště i kdy zrovna není nikdo doma,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení firmy Next.

Nejhorší na těchto případech je, že o nich rodiče často vůbec netuší. Poučit své děti zapomínají především ti, kteří sami sociální sítě neovládají, a nemohou tak děti na možná rizika upozornit nebo jejich profily kontrolovat.

Autor: Redakce Okolobytu.cz